Polityka ciepłej wody w kranie czy poważnych reform. Jak zapamiętamy rządy PO?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 19:33
Po ośmiu latach kończy się czas rządów Platformy Obywatelskiej w Polsce. Goście "Pulsu Trójki" pokusili się więc o ocenę pracy ministrów Donalda Tuska i Ewy Kopacz.
Audio
  • Jak zostaną zapamiętane rządy Platformy Obywatelskiej? (Puls Trójki)
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i premier Ewa Kopacz przed wtorkowym posiedzeniem rządu w Warszawie
Minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna i premier Ewa Kopacz przed wtorkowym posiedzeniem rządu w WarszawieFoto: PAP/Radek Pietruszka

Zdaniem dr. hab. Norberta Maliszewskiego, eksperta w zakresie marketingu politycznego z UW, rządy Platformy Obywatelskiej należy podzielić na dwa rozdziały, ponieważ było podczas tych ośmiu lat dwóch premierów. Jego zdaniem rząd Donalda Tuska oceniany był dobrze, choć krytykowano go za politykę ciepłej wody w kranie. Natomiast rządowi Ewy Kopacz Polacy podczas wyborów wystawili zdaniem eksperta ocenę 3 z minusem.

Maliszewski podkreślił, że ostatni rząd miał do zdania kilka ważnych testów, jak np. reforma górnictwa czy regulacje dotyczące in vitro. Jego zdaniem nie poradził sobie z tymi zadaniami.

Dr Robert Sobiech, socjolog z Instytutu Polityk Publicznych Collegium Civitas uważa, że można mówić o jednym rządzie PO, który zostawia pakiet rozpoczętych działań dla swoich następców. Jak podkreślił, żaden rząd nie zaczyna wszystkiego od nowa, bo choćby środki europejskie są elementem ciągłym.

Zdaniem socjologa, rząd PO wypada w sondażach najlepiej wśród władz od końca lat 90. Jednak zaznaczył, że w wyborach Polacy zdecydowali się na nowe rozdanie i chcą zobaczyć, czy ktoś inny poradzi sobie lepiej.

Jak goście "Pulsu Trójki" ocenili premierów z Platformy Obywatelskiej? Którzy ministrowie zasłużyli na pochwałę? Czy o rządzie PO przeczytamy kiedyś obszerne informacje w podręcznikach historii? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadził: Damian Kwiek
Goście: dr hab Norbert Maliszewski (UW), dr Robert Sobiech (Collegium Civitas)
Data emisji: 03.11.2015
Godzina emisji: 17.46

bk/mp

Czytaj także

Gorący spór o skład nowego Prezydium Sejmu. Nowoczesna i PSL bez wicemarszałków?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2015 15:20
Mniejsze partie opozycyjne powinny mieć w nowym Sejmie swoich wicemarszałków. To opinia Grzegorza Schetyny z Platformy Obywatelskiej. W poniedziałek Mariusz Błaszczak przekonywał, że Prawo i Sprawiedliwość jako największa formacja w Sejmie powinno mieć przważający głos w Prezydium. Pojawiły się też sugestie, że wicemarszałków nie będą miały Nowoczesna i PSL.
rozwiń zwiń