Walka o Trybunał Konstytucyjny. Wet za wet

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 19:20
"Być może ktoś ukradł batonik, ale ktoś inny chce wysadzić sklep spożywczy", "jak dzieci w piaskownicy" - tak działania PO i PiS wokół Trybunału Konstytucyjnego opisali goście "Pulsu Trójki".
Audio
  • Piotr Kładoczny i Jerzy Stępień o uchwalonej ekspresowo ustawie o Trybunale Konstytucyjnym (Puls Trójki)
Sejm VIII kadencji błyskawicznie wprowadził zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym
Sejm VIII kadencji błyskawicznie wprowadził zmiany w ustawie o Trybunale KonstytucyjnymFoto: PAP/Tomasz Gzell

5 grudnia wejdzie w życie nowela ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (TK), która przewiduje ponowny wybór pięciu sędziów TK i wygasi kadencje prezesa Andrzeja Rzeplińskiego oraz wiceprezesa Stanisława Biernata. 

20 listopada Senat nie wprowadził do uchwalonej dzień wcześniej ustawy żadnych poprawek, a kilka godzin później podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Następnie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Opozycja krytykuje tryb prac nad ustawą i już zapowiedziała, że ją zaskarży. Z kolei Helsińska Fundacja Praw Człowieka (HFPC) apelowała do prezydenta, aby nie podpisywał nowelizacji.

- Liczyliśmy, że pan prezydent jest prezydentem wszystkich Polaków i strażnikiem konstytucji. W związku z tym powinien przynajmniej rozważyć argumenty, które wskazują, że przyjęta w 3 dni nowelizacja ustawy może być niezgodna z konstytucją - powiedział Piotr Kładoczny, sekretarz zarządu HFPC. Wskazał, że jest to też lekceważenie opinii publicznej i opinii ekspertów. - W ciągu 3 dni od projektu ustawy aż do zakończenia procesu legislacyjnego, trudno się wypowiedzieć - zauważył. 

Jerzy Stępień, były prezes TK przyznał, że to Platforma Obywatelska rozpoczęła całą historię, gdyż powinna wybrać trzech sędziów, a wybrała pięciu. Zaznaczył przy tym, że odpowiedź Prawa i Sprawiedliwości jest równie niebezpieczna. - Druga strona zachowała się jak dzieci w piaskownicy. Wyście postanowili wybrać pięciu zamiast trzech, my mamy prawo do dwóch, ale wybierzemy pięciu. Wet za wet - opisał działania PiS. Stępień podkreślił też, że prezydent nie może decydować, od kogo odbierze ślubowanie, a od kogo nie, a jeśli miał uwagi powinien od razu zaskarżyć ustawę. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon politycznyTrójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Goście "Pulsu Trójki" wskazali, dlaczego w ich ocenie ustawa PiS jest niekonstytucyjna i jakie niedopuszczalne mechanizmy wprowadza. Rozważali też, jakie są dalsze możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki  
Prowadzi: Marcin Zaborski  
Goście: Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Jerzy Stępień (b. prezes Trybunału Konstytucyjnego)
Data emisji: 20.11.2015  
Godzina emisji: 17.44

fc/ei

Czytaj także

Nowa ustawa o TK. Posłowie wyszli z głosowania

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2015 19:20
- Wyjście z sali jest ostatecznością, żeby nie firmować własnym nazwiskiem i szyldem partyjnym niegodziwości, która dzieje się na sali - tak Robert Kropiwnicki z Platformy Obywatelskiej wyjaśnił w "Pulsie Trójki" nieobecność PO podczas głosowania nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Wejdzie w życie 5 grudnia

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2015 17:14
Znowelizowana ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wchodzi w życie za 14 dni. Podpisany przez prezydenta Andrzeja Dudę dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw.
rozwiń zwiń