Jak będzie wyglądać polska polityka zagraniczna?

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 19:12
- Odbieram to jako najbardziej eurosceptyczne, żeby nie powiedzieć antyeuropejskie, wystąpienie ministra spraw zagranicznych - powiedział o exposé Witolda Waszczykowskiego były szef tego resortu Dariusz Rosati.
Audio
  • Ryszard Czarnecki i Dariusz Rosati o kierunku polskiej polityki zagranicznej po wystąpieniu w Sejmie ministra Witolda Waszczykowskiego (Puls Trójki)
Szef MSZ mówił w Sejmie o zadaniach polskiej polityki zagranicznej
Szef MSZ mówił w Sejmie o zadaniach polskiej polityki zagranicznejFoto: PAP/Marcin Obara

"Podmiotową" i "asertywną" politykę zagraniczną Polski zapowiedział w Sejmie szef MSZ Witold Waszczykowski podczas wystąpienia, w którym przedstawił priorytety polskiej dyplomacji na 2016 rok. 

- PiS od wielu lat posługuje się hasłem, by polska polityka zagraniczna powstała z kolan  - powiedział Dariusz Rosati. Dodał, że to kompletnie bezpodstawne i służy poprawie samopoczucia posłów i polityków tego ugrupowania. 

Rosati stwierdził, że skuteczność polityki zagranicznej była słaba podczas rządów PiS i teraz też będzie słaba. - W wystąpieniu Waszczykowskiego, poza buńczucznymi zapowiedziami, nie ma żadnych propozycji inicjatyw – jest tylko lista oczekiwań - ocenił eurodeputowany. - Odbieram to jako najbardziej eurosceptyczne, żeby nie powiedzieć antyeuropejskie, wystąpienie ministra spraw zagranicznych - dodał. Wskazał na marginalne potraktowanie w exposé współpracy z Niemcami. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Przyzwyczailiśmy sąsiadów, że Polska nie przedstawia własnych wizji i zgadza się na wszystko, co idzie z Brukseli czy Berlina - ocenił z kolei Ryszard Czarnecki. Wskazał, że sygnałem wzrostu aspiracji Polski jest chociażby dużo aktywniejsza współpraca w ramach naszego regionu. 

Czarnecki apelował o ocenę polityki MSZ i nowych polskich władz "po faktach". Zwrócił uwagę, że z wizytą w Niemczech byli już prezydent Andrzej Duda i Witold Waszczykowski, Warszawę zaś odwiedził niemiecki minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steimeier. - To są konkrety - podkreślił.

Jakie wnioski płyną z wystąpienia Witolda Waszczykowskiego? Jak będą się kształtować relacje Polski z Rosją? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście:
Ryszard Czarnecki (wiceprzewodniczący PE, PiS), Dariusz Rosati (były szef MSZ, eurodeputowany PO)
Data emisji: 29.01.2016
Godzina emisji: 17.45

fc/ei

Zobacz także

Czytaj także

Po spotkaniu szefa MSZ z ambasadorem Niemiec. "Klimat konfrontacyjny nikomu nie służy"

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2016 18:39
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przyjął ambasadora Niemiec w RP Rolfa Nikela. To efekt krytycznych wypowiedzi niemieckich polityków dotyczących Polski. Co dało to spotkanie?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Witold Waszczykowski o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2016 19:50
Minister spraw zagranicznych przedstawił posłom i prezydentowi Andrzejowi Dudzie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2016 roku.
rozwiń zwiń