Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Dzisiaj przywracamy pamięć"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Dzisiaj przywracamy pamięć"
Ulicami Szczecina przeszedł Marsz Pamięci Żołnierzy WyklętychFoto: PAP/Marcin Bielecki

- Władza komunistyczna zrobiła niezwykle dużo, żeby Żołnierzy Wyklętych nie tylko izolować, aresztować, wyeliminować, także w sensie fizycznym , ale - co jeszcze gorsze - zrobiła bardzo dużo, żeby przypiąć im czarną legendę - powiedział historyk prof. Krzysztof Szwagrzyk.

Posłuchaj

"Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych" (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Został on ustanowiony w 2011 roku w hołdzie członkom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego Państwa Polskiego przeciwstawili się sowieckiej agresji i reżimowi komunistycznemu. 

Żołnierze Wyklęci: wyjątkowe zdjęcia i nagrania w serwisie Polskiego Radia 

- Dla ogromnej większości społeczeństwa polskiego, ci, którzy kontynuowali walkę, trwali w walce, to byli naturalni przywódcy. Dla komunistów ci ludzie stanowili zagrożenie. Oni nie mogli przejąć rządu dusz bez izolowania czy uśmiercenia ludzi, którzy byli bohaterami dla polskiego społeczeństwa - wyjaśnił w audycji "Puls Trójki" prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej.

- Dla komunistów to nie byli Żołnierze Wyklęci. To nie byli w ogóle żołnierze, to byli bandyci (...) Niestety do dzisiaj jesteśmy świadkami trwałości tej komunistycznej propagandy, która funkcjonuje w niektórych umysłach - podkreślił prof. Szwagrzyk.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Dzisiaj przywracamy pamięć historyczną, tego, co się działo (...) Litwini, Łotysze, Estończycy zrobili to dużo wcześniej. Wystarczy pójść do muzeów i zobaczyć, jak tam jest pokazany ten antykomunistyczny ruch oporu. My dopiero zaczynamy - zwrócił uwagę prof. Daniel Boćkowski z Instytutu Historii PAN.

Goście radiowej Trójki skomentowali także decyzję o ustanowieniu w Areszcie Śledczym przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Wysłuchaj całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Europy

Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej i prof. Daniel Boćkowski z Instytutu Historii PAN

Data emisji: 1.03.2016

Godzina emisji: 17.45

kk/mp

Polecane