Zmiany w Prokuraturze Generalnej - nowa jakość czy utrata niezależności?

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 08:00
PiS na nowo łączy funkcję prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości. Jak tę zmianę oceniają prawnicy?
Audio
  • Rewolucja w prokuraturze generalnej (Puls Trójki)
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dotyczącej połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej dotyczącej połączenia funkcji prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwościFoto: PAP/Radek Pietruszka

Zbigniew Ziobro od dziś w podwójnej roli - nie tylko jako minister sprawiedliwości, ale także prokurator generalny. W życie weszło nowo prawo o prokuraturze. Zakłada ono m.in. szersze uprawnienia dla prokuratora generalnego.

Dr Piotr Kładoczny z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że rozdzielenie tych funkcji przez poprzedni rząd stworzyło warunki do wzmocnienia niezależności prokuratury. Jego zdaniem sytuacja, w której polityk będzie nadzorował prokuratorów i będzie mógł interweniować w konkretnych sprawach, jest ryzykowna.

Bartosz Lewandowski z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris" uważa, że trzeba sprawdzić ten model w praktyce, by móc wydać sprawiedliwą ocenę. Jak zaznaczył, autorom projektu chodziło o wprowadzenie nowej jakości w stosunku do ustawy, która pochodziła z 1986 roku. W jego ocenie jest to chęć wyraźnego zerwania z przeszłością.

Prawnicy analizowali także m.in. zniesienie kadencyjności stanowisk kierowniczych w prokuraturze. Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: dr Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka), Bartosz Lewandowski (Instytut na rzecz Kultury Prawnej "Ordo Iuris")

Data emisji: 4.03.2016

Godzina emisji: 17.45

bk/ei

Czytaj także

Czy minister sprawiedliwości powinien być prokuratorem generalnym?

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2016 08:00
Andrzej Seremet kończy urzędowanie na stanowisku prokuratora generalnego. Funkcję tę będzie teraz pełnić minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zmianę w "Pulsie Trójki" komentowali prawnicy, zasiadający w sejmowych ławach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura Generalna pod nadzorem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2016 11:00
Weszła w życie reforma polegająca m.in. na połączeniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
rozwiń zwiń