X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pożegnanie ppłk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" . "Chwała bohaterom"

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 18:50
W niedzielę pożegnanie ppłk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki". Pułkownik (w dniu śmierci posiadał stopień majora) był jedną z kilkuset ofiar komunistycznej bezpieki. W czasie drugiej wojny światowej dowodził 5. Brygadą Wileńską AK, walczącą z wojskami niemieckimi i litewskimi jednostkami oraz wrogo nastawioną sowiecką partyzantką.
Audio
  • Dr Kazimierz Wóycicki i dr Kazimierz Krajewski o podpułkowniku Zygmuncie Szendzielarzu "Łupaszce" (Puls Trójki)
Msza św. w łódzkiej archikatedrze podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza Łupaszki
Msza św. w łódzkiej archikatedrze podczas uroczystości pogrzebowych Żołnierza Wyklętego majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

We wrześniu 1945 r. wyjechał na Pomorze, gdzie prowadził działalność dywersyjną. Został aresztowany 30 czerwca 1948. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał go na wielokrotną karę śmierci. Wyrok - poprzez strzał w tył głowy - wykonano 8 lutego 1951 r. Przez kilkadziesiąt lat komuniści ukrywali jego miejsce pochówku.

<<<Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka". Serwis specjalny>>>

Doktor Kazimierz Krajewski z Instytutu Pamięci Narodowej mówi, że system komunistyczny był najgorszym systemem, jaki istniał w dziejach i nikt dziś nie kwestionuje twierdzenia, że należało z nim walczyć.


Czytaj więcej
łupaszka1200.jpg
Pożegnanie ppłk. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"

Jego zdaniem komuniści "starali się tych ludzi zabić podwójnie" odbierając im, przez swoją propagandę, funkcjonowanie w świadomości obywatelskiej. - Starali się ich zhańbić. Nie tylko zacierali ślady swoich zbrodni, ale zadawali tym ludziom śmierć cywilną - mówi gość Trójki.

- Na szczęście dożyliśmy takich czasów, że ekipa IPN odnajduje miejsca, w których ich potajemnie chowano, więc możemy ich w sposób godny, przyjęty w naszej cywilizacji, pochować, jak bohaterów walki o niepodległość. Taki pogrzeb będzie miał  Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" - podkreśla dr Krajewski. - Chwała bohaterom - dodaje.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki","Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Doktor Kazimierz Wóycicki z Uniwersytetu Warszawskiego mówi, że ppłk. Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" bez wątpienia należy do najwybitniejszych powojennych dowódców partyzanckich.

Rozmówca Damiana Kwieka podkreśla, że bardzo ważne są poszukiwania szczątków, prowadzone przez IPN. - To są ludzkie tragedie - mówi historyk.

Według niego część kultu Żołnierzy Wyklętych ma w Polsce "skrzywiony charakter". - Martwię się, że ta pamięć nie jest tak ukształtowana i pogłębiona, jak być powinna. Jest uproszczona i manipulowana - ocenia Kazimierz Wóycicki.

''

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: dr Kazimierz Wóycicki (Uniwersytet Warszawski), dr Kazimierz Krajewski (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 22.04.2016

Godzina emisji: 17.45

kh/ei

Czytaj także

Szef MON: żegnając majora "Łupaszkę", witamy niepodległą Polskę

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2016 07:09
W czwartek w Łodzi rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe majora Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" - legendarnego dowódcy Armii Krajowej, Żołnierza Wyklętego.
rozwiń zwiń