"Trzeba radykalnie zmienić politykę wobec pielęgniarek"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 18:37
Na 1000 mieszkańców w Szwajcarii przypada 16 pielęgniarek, w Niemczech 9, w Czechach 8. Unijna średnia to 9,8. W Polsce mamy ok. 5 pielęgniarek na 1000 mieszkańców.
Audio
  • Jak sprawić, by pielęgniarek było w Polsce więcej? (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych ostrzega: jeżeli nie będzie systemowych rozwiązań zmieniających sytuację tej grupy zawodowej, może nas spotkać zapaść opieki nad pacjentami i eskalacja nowych konfliktów.

Jak podkreślił w audycji "Puls Trójki" dr Artur Bartoszewicz z Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH, problemem jest to, że za mało młodych pielęgniarek wchodzi do tego zawodu oraz znaczna skala migracji - wiele pielęgniarek wyjeżdża do pracy za granicę.

Również dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego zaznaczył w radiowej Trójce, że obok finansowania, niedobory kadr medycznych są największym problemem naszego systemu ochrony zdrowia.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki"i"Śniadanie w Trójce".

Według Bartoszewicza, aby sytuacja się poprawiła trzeba "radykalnie zmienić politykę wobec pielęgniarek i w ogóle wobec kadr systemu ochrony zdrowia". Zdaniem Gryglewicza rozwiązań jest wiele. Wysłuchaj całej dyskusji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: dr Artur Bartoszewicz (Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH), dr Jerzy Gryglewicz (Instytut Zarządzania w Ochronie Zdrowia, Uczelnia Łazarskiego)

Data emisji: 2.06.2016

Godzina emisji: 17.44

kk/mp

Czytaj także

Wciąż bez porozumienia w Centrum Zdrowia Dziecka

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2016 14:36
Rozmowy dyrekcji z pielęgniarkami obecnie nie są prowadzone, a protestujące powiedziały, że czekają na sygnał od dyrekcji. Protest coraz mocniej uderza w małych pacjentów.
rozwiń zwiń