Jakie będą skutki Brexitu? Kto zyska, a kto straci?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 19:00
Już za 10 dni nastąpi rozstrzygnięcie kwestii obecności Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Jakie mogą być konsekwencje decyzji o wyjściu z UE?
Audio
Chcemy z powrotem nasz kraj - hasło zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej
"Chcemy z powrotem nasz kraj" - hasło zwolenników opuszczenia Unii Europejskiej Foto: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Proces ewentualnego wychodzenia jest skomplikowany i rozłożony w czasie - powiedział dr Sławomir Klimkiewicz. Zauważył, że jeśli chodzi o przyjmowanie członków, mamy sprawdzone procedury, nie zdarzyło się jednak, by tak poważny partner chciał opuścić Unię Europejską. Jego zdaniem rozbicie UE może doprowadzić do aktywizacji Szkotów, którzy zorganizują własne referendum i rozsadzą Zjednoczone Królestwo. Także pozostałe kraje UE mogą rozważać ponowne negocjowanie warunków uczestnictwa w UE.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Andrij Kornijczuk zaznaczył, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE może zmienić sytuację nawet 200 tys. przebywających tam Polaków, którzy nie będą mogli ubiegać się o stały pobyt. - W przypadku wykwalifikowanych pracowników, firmy i pracodawcy zadbają, żeby ich zatrzymać - ocenił. Jego zdaniem walczący o suwerenność zwolennicy Brexitu mogą w rzeczywistości zmarginalizować znaczenie swojego kraju. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji o możliwych skutkach opuszczenia UE przez Wielką Brytanię.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Zaborski

Goście: dr Sławomir Klimkiewicz (b. dyplomata, wykładowca Collegium Civitas), Andrij Kornijczuk (analityk ISP)

Data emisji: 13.06.2016

Godzina emisji: 17.44

fc/fbi

Czytaj także

Co będzie z Polakami w Wielkiej Brytanii po poparciu Brexitu?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2016 15:45
23 czerwca Brytyjczycy zdecydują w referendum, czy chcą nadal być częścią Unii Europejskiej. Zarówno przeciwnicy Brexitu jak i zwolennicy przekonują, że Brytyjczycy zyskają na poparciu ich stanowiska. A jak ewentualne opuszczenie UE odbierają mieszkający na wyspach Polacy? Specjalnie dla portalu PolskieRadio.pl sprawdził to Piotr Szlachtowicz z polonijnego portalu Nowy Polski Show.
rozwiń zwiń