Anakonda-16. "NATO musi pokazać, że nie jest papierowym Sojuszem"

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 18:50
Jednym z celów ćwiczeń Anakonda-16 było odstraszenie Rosji – przekonywali w "Pulsie Trójki" Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i Robert Kostro.
Audio
  • Grzegorz Kostrzewa-Zorbas i Robert Kostro oceniają manewry Anakonda-16 (Puls Trójki)
Konstrukcja mostu w ramach ćwiczeń Anakonda-16
Konstrukcja mostu w ramach ćwiczeń Anakonda-16 Foto: Tytus Żmijewski/PAP

Właśnie zakończone ćwiczenia Anakonda-16 były największymi manewrami wojskowymi w Polsce po 1989 r. Wzięło w nich udział ponad 31 tys. żołnierzy z 23 krajów, 3 tys. pojazdów, ponad 100 samolotów i śmigłowców oraz 12 okrętów.

Politolog z Wojskowej Akademii Technicznej i ekspert ds. międzynarodowych dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas mówił w radiowej Trójce, że takie ćwiczenia jak Anakonda-16, to doskonały sposób na budowanie wiarygodności Sojuszu m.in. do przerzucania wojska do Polski i szerzej Europy Środkowo-Wschodniej.

Więcej na temat manewrów Anakonda-16 >>>

- To nie jest tylko ćwiczenie do użytku wewnętrznego, chodzi nie tylko o to, żeby ludzie i komputery się zgrały, co jest bardzo ważne na współczesnej wojnie. Istotne jest to, by pokazać możliwości potencjalnym przeciwnikom, ale też sojusznikom m.in. społeczeństwu polskiemu i innych państw wschodniej flanki NATO - zwracał uwagę politolog. - NATO musi pokazać, że nie jest papierowym sojuszem - dodał i zaznaczył, że w ten sposób Sojusz buduje swoją wiarygodność.

Zdaniem Roberta Kostro, dyrektora Muzeum Historii Polski, nie doszłoby do ćwiczeń na taką skalę, gdyby nie było agresji rosyjskiej na Ukrainę. - To jest ta zmiana, która spowodowała, że NATO zaczęło bardziej poważnie traktować dostosowanie się, przeorientowanie się na ewentualną potrzebę ochrony Polski czy państw bałtyckich - podkreślał.

Robert Kostro zwrócił uwagę, że przy okazji ćwiczeń okazało się, że w każdym państwie obowiązują inne prawa dotyczące choćby przemieszczania się czy stacjonowania obcych wojsk.

Anakonda odbywa się co dwa lata, począwszy od 2006 r. Organizatorem jest polskie Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. We wszystkich poprzednich edycjach Anakondy - ta była szósta - wzięło udział prawie 50 tys. żołnierzy.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: dr Grzegorz Kostrzewa-Zorbas (politolog z Wojskowej Akademii Technicznej i ekspert ds. międzynarodowych), Robert Kostro (dyrektor Muzeum Historii Polski)

Data emisji: 17.06.2016

Godzina emisji: 17.43

pp/mp

Zobacz więcej na temat: Anakonda-16 NATO Rosja USA

Czytaj także

Koniec Anakondy-16. Szef MON: rozpoczynamy sojuszniczą obecność na terenie Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 10:48
Przyszedł czas, żeby powiedzieć wszystkim, że Sojusz Północnoatlantycki stoi na rubieżach i nie pozwoli nikomu naruszyć naszych granic - powiedział w Warszawie szef MON Antoni Macierewicz na zakończenie manewrów Anakonda-16.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik MON podsumował ćwiczenia Anakonda-16

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 13:35
- Ćwiczenia były opłacane z publicznych pieniędzy i wszyscy się na nie złożyliśmy, ale bezpieczeństwo jest bezcenne – podsumował w radiowej Jedynce manewry wojskowe Anakonda-16 Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manewry Anakonda-16 zakończone

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2016 07:10
W audycji dokonamy podsumowania manewrów i zastanowimy się nad ich znaczeniem w wymiarze wojskowym, międzynarodowym, ludzkim.
rozwiń zwiń