Jakie jest miejsce Polski w UE po Brexicie?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 18:56
Jaka jest wizja Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii? Jak Polska powinna reagować na zmiany i nowe propozycje w UE? W radiowej Trójce spierali się o to Cezary Tomczyk (PO) i Marcin Horała (PiS).
Audio
  • Cezary Tomczyk (PO) i Marcin Horała (PiS) spierali się o to jaka powinna polska polityka zagraniczna w UE po Brexicie (Puls Trójka/Trójka)
W spotkaniu w Warszawie wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych: Rumunii, Bułgarii, Grecji i Węgier oraz sekretarz stanu ds. europejskich Wielkiej Brytanii.
W spotkaniu w Warszawie wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych: Rumunii, Bułgarii, Grecji i Węgier oraz sekretarz stanu ds. europejskich Wielkiej Brytanii.Foto: PAP/Paweł Supernak

Ministrowie spraw zagranicznych Francji i Niemiec Jean-Marc Ayrault i Frank-Walter Steinmeier ogłosili w reakcji na Brexit wspólny dokument "Silna Europa w świecie niepewności", przedstawiając wizję rozwoju Unii Europejskiej. W poniedziałek w Łazienkach Królewskich w Warszawie zorganizowano spotkanie szefów dyplomacji państw UE dotyczące referendum w Wielkiej Brytanii.

Minister Waszczykowski powiedział w trakcie swojego expose, że nasz sojusz wokół w UE będziemy budować wokół Wielkiej Brytanii. Problem w tym, że Brytyjczycy właśnie wyszli z UE, a więc ta polityka szefa MSZ upadła - mówił w "Pulsie Trójki" Cezary Tomczyk z PO. - Przede wszystkim Polska powinna być w centrum decyzyjnym, czyli przy najważniejszych krajach unijnych. A przez to, jak nasz kraj jest odbierany za granicą, Polska przestała być w tym centrum - stwierdził.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Marcin Horała z PiSu zapewniał byłego rzecznika rządu, że dzisiejsze spotkanie pokazuje, że Polska jest liderem pewnej grupy państw w ramach UE. Innych niż te, które spotkały się w Berlinie. - Widać, że nie ma refleksji elit europejskich po Brexicie. Wystąpiliśmy z konkretną propozycją alternatywną wobec tego bezmyślnego pomysłu pogłębiania integracji. Chcemy renegocjować traktat europejski, który przywróci suwerenność i podmiotowość państw UE - powiedział.

W spotkaniu w Warszawie wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych: Rumunii, Bułgarii, Grecji i Węgier oraz sekretarz stanu ds. europejskich Wielkiej Brytanii.

Czy decyzja Davida Camerona o zorganizowaniu referendum w Wielkiej Brytanii była dobra? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: Marcin Horała (PiS) i  Cezary Tomczyk (PO)

Data emisji: 27.06.2016

Godzina emisji: 17.44

mfm/mp