Jak dużym problemem we współczesnej Polsce jest mowa nienawiści?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak dużym problemem we współczesnej Polsce jest mowa nienawiści?
Prezydent Andrzej Duda i naczelny rabin Polski Michael Schudrich na cmentarzu żydowskim w dzielnicy Pakosz w Kielcach w ramach obchodów rocznicy pogromu Żydów sprzed 70 latFoto: PAP/Piotr Polak

- W wolnej Polsce nie ma miejsca na uprzedzenia, rasizm, ksenofobię, antysemityzm - powiedział prezydent w Kielcach, podczas obchodów 70. rocznicy pogromu kieleckiego. - Sprawcy pogromu kieleckiego zostali wykluczeni z polskiego społeczeństwa; ich zachowanie nigdy nie znajdzie akceptacji, nie ma dla nich miejsca w Polsce - dodał Andrzej Duda.

Posłuchaj

Jak dużym problemem we współczesnej Polsce jest mowa nienawiści? (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem Moniki Rosy z Nowoczesnej słowa, które padły z ust prezydenta, są bardzo ważne. - Świadczą o tym, że jako Polacy nie zgadzamy się na takie przejawy nienawiści. Pamiętamy i nigdy więcej nie zgodzimy się na takie działanie - zaznacza gość Trójki.

Posłanka zwraca także uwagę, że ważne jest, jak te słowa przełożymy na współczesne realia i jakie działania będziemy podejmować, żeby takie sytuacje nigdy więcej nie miały miejsca. - Mowa nienawiści stała się obecnie elementem gry politycznej. Wykorzystuje się strach, obawy, stereotypy wobec mniejszości narodowych i etnicznych tylko po to, by nabić sobie punkty wyborcze. Jest to bardzo groźne - ocenia Monika Rosa i dodaje, że w jej opinii rząd nie dość aktywnie przeciwdziała mowie nienawiści, a w Polsce w bardzo niskim stopniu piętnowana jest, jej zdaniem, agresja.

- Mam nadzieję, że poprzez aklamację uda się przyjąć uchwałę - dotyczącą wszystkich posłów - o tym, że wyrzekamy się mowy nienawiści, bo przykład idzie z góry. Jeśli sami będziemy się traktować źle, ten przykład pójdzie dalej - zaznacza posłanka Nowoczesnej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

Wojciech Skórkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że takie rocznice, jak rocznica pogromu kieleckiego, należy obchodzić, czcić, a tego typu wydarzenia potępiać. - Absolutnie nie może być mowy o tym, że brat występuje przeciwko bratu i morduje się ludzi, którzy przeżyli II wojnę światową - mówi poseł.

Odnosząc się do mowy nienawiści we współczesnej Polsce, gość Trójki twierdzi, że nie może być zgody, by działania rasistowskie były tolerowane, a konsekwencje - nawet prawne - muszą być, jego zdaniem, wyciągane.

- Powinniśmy szanować się wzajemnie, bez względu na poglądy polityczne i to, jakie działania podejmujemy - mówi Wojciech Skórkiewicz i dodaje, że cieszy go inicjatywa podjęta w tej sprawie ze strony Nowoczesnej.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Walewski
Goście: Monika Rosa (Nowoczesna), Wojciech Skórkiewicz (PiS)
Data emisji: 4.07.2016
Godzina emisji: 17.45

kh/mk

Polecane