Turcja po puczu. Co zrobi prezydent z wielką władzą?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 19:45
- Erdogan trzyma Europejczyków w szachu - powiedział w "Pulsie Trójki" Marcin Zaborowski, komentując ostatnie wydarzenia w Turcji i wzmocnioną pozycję prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.
Audio
  • Co zrobi z prezydent Erdogan z wielką władzą? Co zrobi Turcja z Europą? (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: EPA/TOLGA BOZOGLU

W związku z próbą przewrotu w Turcji zatrzymano dotychczas 7,5 tys. osób, w tym ponad 6 tys. wojskowych, 755 sędziów i 100 policjantów, co wywołuje podejrzenia o próbę rozprawy z przeciwnikami politycznymi. UE i NATO przypominają Turcji o respektowaniu wartości demokratycznych, a Erdogan - na przekór Europie - zapowiada przywrócenie kary śmierci. 

- Są kwestie, w których Zachód nie ma wyboru i musi się z Erdoganem dogadywać - choćby w sprawie uchodźców - powiedział Marcin Zaborowski z Center for European Policy Analysis. Jak wyjaśnił, dla Europejczyków ważniejsze jest to, że jest jakaś tama powstrzymująca napływ migrantów niż przestrzeganie standardów demokratycznych w Turcji. - Erdogan trzyma Europejczyków w szachu - ocenił.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i"Śniadanie w Trójce".

- Nie widzę narzędzi nacisku ze strony Unii Europejskiej na Turcję – przyznał Konrad Zasztowt z Polskiego Instytut Spraw Międzynarodowych, choć jego zdaniem twierdzenie o "trzymaniu w szachu" jest na wyrost. Dodał, że kwestia relacji z UE jest drugorzędna dla społeczeństwa tureckiego. 

Czy Turcja wbrew Europie przywróci karę śmierci? Na ile zbliży się teraz do Rosji? Co Erdogan zrobi z ogromną władzą, którą posiadł po puczu? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Marcin Zaborowski (Center for European Policy Analysis), Konrad Zasztowt (PISM)
Data emisji: 18.07.2016
Godzina emisji: 17.45

fc/mp

Czytaj także

Czy pucz w Turcji był mistyfikacją Recepa Tayyipa Erdogana?

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 19:27
- Ten pucz był tak szalenie nieudolnie przygotowany i przeprowadzony, że nasiliło to spiskowe teorie m.in. wśród tureckich dziennikarzy, którzy mieli okazję przeżyć wszystkie dotychczasowe pucze tureckiego wojska – powiedział w audycji "Więcej Świata" Karol Wasilewski z Centrum Inicjatyw Międzynarodowych.
rozwiń zwiń