X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wspólny tekst apelu pamięci zakończy spór?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 18:41
Na uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego apel poległych zostanie zastąpiony apelem pamięci. Wśród wymienionych w apelu są m.in. prezydent Lech Kaczyński i Ryszard Kaczorowski. Tekst apelu uzgodnili przedstawiciele resortu obrony narodowej i powstańców warszawskich.
Audio
  • Wspólny tekst apelu pamięci zakończy spór? (Puls Trójki)
Szef MON Antoni Macierewicz, prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy AK mjr Leszek Żukowski, płk dr inż. Zbigniew Zaborowski i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz podczas konferencji prasowej po spotkaniu z powstańcami ws. apelu poległych na obchodach 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego
Szef MON Antoni Macierewicz, prezes zarządu głównego Światowego Związku Żołnierzy AK mjr Leszek Żukowski, płk dr inż. Zbigniew Zaborowski i rzecznik MON Bartłomiej Misiewicz podczas konferencji prasowej po spotkaniu z powstańcami ws. apelu poległych na obchodach 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiegoFoto: PAP/Tomasz Gzell

Senator PiS Jan Maria Jackowski uważa, że skoro osoby, które zginęły w Smoleńsku, leciały na upamiętnienie ludobójstwa katyńskiego, ich śmierć nabrała dodatkowej symboliki. - Symbolika śmierci w tragedii smoleńskiej jest szczególnym wydarzeniem i dlatego ten spór, który trwa i który PO podgrzewa, żeby zniwelować pamięć o tych ofiarach, jest dla mnie zdumiewający - mówi gość Trójki.

- Jest pewna retoryka apelu poległych, ponieważ w ceremoniale wojskowym nie dotyczy on tylko samego wydarzenia ku czci, którego są organizowane uroczystości, ale jakiejś szerszej perspektywy tych, którzy walczyli o niepodległość Polski - ocenia rozmówca Łukasza Walewskiego. - Ustawianie tego sporu w kontekście politycznym niepotrzebnie burzy uroczysty charakter tych wydarzeń - dodaje.

Zdaniem Marcina Święcickiego z PO, spór zaczął się, kiedy Antoni Macierewicz wydał polecenie, że odmawia asysty wojskowej wszystkim uroczystościom związanym z upamiętnieniem wielkich rocznic polskich, jeśli do apelu poległych nie zostaną dodane osoby, które zginęły w Smoleńsku.

- Podziwiam i jestem pełen szacunku dla Powstańców warszawskich, że wypracowali kompromis z ministrem w tej sprawie. Wymusił zmianę, że nie będzie apelu poległych, tylko apel pamięci uwzględniający osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej. To bardzo nieprzyjemne wymuszenie - ocenia gość "Pulsu Trójki".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Trójki, którzy mówili także o wniosku Hanny Gronkiewicz-Waltz o dołączenie do apelu pamięci prof. Władysława Bartoszewskiego.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki  
Prowadzi: Łukasz Walewski
Goście: Jan Maria Jackowski (senator PiS), Marcin Święcicki (poseł PO)
Data emisji: 25.07.2016
Godzina emisji: 17.44

kh/mp

Czytaj także

Szef MON: będzie wspólny tekst apelu pamięci

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2016 17:17
Na uroczystościach z okazji 72. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego apel poległych zostanie zastąpiony apelem pamięci. Wśród wymienionych w apelu jest m.in. prezydent Lech Kaczyński. Tekst apelu uzgodnili przedstawiciele resortu obrony narodowej i powstańców warszawskich.
rozwiń zwiń