"Papież mówi o tym, że miłosierni nie boją się śmierci"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 19:20
- Milczenie czasem znaczy więcej niż słowa – powiedział ks. Andrzej Augustyński, szef stowarzyszenia ”Siemacha”, komentując wizytę papieża w Auschwitz. Piotr Sikora, dziennikarz działu ”Wiara” w ”Tygodniku Powszechnym” zauważył, że czasami nieodpowiednimi słowami próbuje się zagłuszyć cierpienie lub zło.
Audio
  • Światowe Dni Młodzieży: wizyta papieża w Auschwitz i w szpitalu dziecięcym (Puls Trójki)
Papież w szpitalu dziecięcym
Papież w szpitalu dziecięcymFoto: PAP/EPA/PRESS OFFICE/ OSSERVATORE ROMANO

ZOBACZ SERWIS SPECJALNY:
papież franciszek śdm 1200 PAP.jpg
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY 2016

Pytany o najważniejsze przesłanie wizyty papieża ks. Andrzej Augustyński zastrzegł, że trzeba wciąż poczekać na jej podsumowanie. Przypominał, że papież mówił iż ten, kto świadczy uczynki miłosierdzia nie boi się śmierci, a samo miłosierdzie było jednym z głównych tematów, jakie poruszał Franciszek.

Więcej informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy","Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Jak dodał duchowny, wczoraj z kolei papież wspomniał o młodych ludziach, którzy przechodzą na przedwczesną emeryturę. Zauważył przy tym, że Franciszek zaczął od stwierdzenia, że nie chce nikogo obrazić i mówi w swoim imieniu, o tym, co jego boli. Według ks. Augustyńskiego to przykład dla duchownych w Polsce i dla nas wszystkich – by starać się nie urazić nikogo i by mówić od siebie, o tym co się myśli i czuje.

Piotr Sikora, dziennikarz działu ”Wiara” w ”Tygodniku Powszechnym”, przypomniał, że papież tuż po przyjeździe wspomniał o śmierci młodego człowieka, który pracował jako wolontariusz przy przygotowaniu Światowych Dni Młodzieży. Temat śmierci i eschatologii pojawi się zapewne jeszcze w rozważaniach Franciszka - uznali goście Trójki.

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Damian Kwiek
Goście: ks. Andrzej Augustyński, szef stowarzyszenia ”Siemacha”, Piotr Sikora, dziennikarz działu ”Wiara” w ”Tygodniku Powszechnym”
Data emisji: 29.07.2016
Godzina emisji: 17.45

agkm/mp

Czytaj także

Papież w Auschwitz. Byli więźniowie: prosiliśmy Franciszka by modlił się o pokój

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 10:35
Na dziedzińcu bloku 11, zwanego Blokiem Śmierci w b. niemieckim, nazistowskim obozie Auschwitz z Ojcem Świętym spotkało się dwunastu byłych więźniów. Wśród byli Polacy, Żydzi i Sinti. Losy tych narodów tragicznie splotły się w Auschwitz. Dla Żydów, a także Sinti oraz pokrewnych im Romów, obóz jest symbolem Zagłady. Dla Polaków to miejsce męczeństwa i ogromne cmentarzysko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież Franciszek w Auschwitz. "Cisza przemówiła głośniej, niż słowa"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 13:35
W piątek papież Franciszek odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau. Podczas wizyty papież m.in. modlił się w celi męczeńskiej śmierci ojca Maksymiliana Kolbego, a pod Ścianą Straceń zapalił lampę - swój dar dla muzeum.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Papież odwiedził chore dzieci. "Chciałbym przytulić każde z was"

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 20:51
Nasze społeczeństwo jest zanieczyszczone kulturą „odrzucenia”, ofiarami tego są osoby najsłabsze, najbardziej kruche - mówił papież Franciszek podczas spotkania z pacjentami szpitala w Prokocimiu. Chciałbym zatrzymać się przy każdym chorym dziecku, posłuchać każdego z was - dodał.
rozwiń zwiń