Wszystkich Świętych - chrześcijańska tradycja czy pogańska adaptacja

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 19:52
Zbliża się święto Wszystkich Świętych. Kiedy się narodziło i co się za nim kryje - o to w "Pulsie Trójki" spierali się zaproszeni goście - ksiądz historyk oraz socjolog kultury. Kto przedstawił mocniejsze argumenty?
Audio
  • Skąd wzięło się święto Wszystkich Świętych (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

- To jeden dzień wolny, ale dwa święta - przypomniał profesor UKSW ksiądz Józef Naumowicz, historyk wczesnego chrześcijaństwa i wskazał, że 1 listopada wspominamy świętych, a następnego dnia - w Dzień Zaduszny - wszystkich zmarłych wiernych. Profesor dodał, że świętych zaczęto wspominać w IV wieku, ale kalendarz jest za mały, aby pomieścić wszystkich. Dzień wspomnienia wszystkich świętych często był obchodzony po Wielkanocy lub na koniec roku. Dopiero w IX w. przeniesiono go na 1 listopada, a dzień modlitwy za wszystkich zmarłych po raz pierwszy wprowadził opat Odylon z Cluny w 998 r.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

- W Kościele zachodnim zostało to przeniesione na okolice równonocy jesiennej, ale w Kościele wschodnim nie i jest to święto nadziei - Roditielskaja Subota - wspomnienie rodziców, którzy mają szansę na zmartwychwstanie - powiedział Robert Wyszyński z Uniwersytetu Warszawskiego. Podkreślił, że u nas siła wierzeń pogańskich była duża i większość świąt chrześcijańskich jest nałożona na kalendarz księżycowy lub słoneczny - i tak na przykład Boże Narodzenie przypada na obchodzoną również w pogaństwie najdłuższą noc w roku. - Na równonoc jesienną, przesilenie złych mocy, które opanowują świat na okres jesieni i zimy nałożono Wszystkich Świętych - powiedział socjolog. 

Przeciwko temu twierdzeniu zaprotestował chrześcijański historyk. Chwilę później to z jego wywodem nie zgodził się socjolog kultury. Zapraszamy do wysłuchania całej dyskusji o genezie dnia Wszystkich Świętych. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Damian Kwiek

Goście: ks. prof. Józef Naumowicz (historyk wczesnego chrześcijaństwa, UKSW), Robert Wyszyński (socjolog kultury, UW)

Data emisji: 28.10.2016

Godzina emisji: 17.45

fc/ei

Czytaj także

Proces chrystianizacji królestw we wczesnym średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 12:26
Jak chrześcijaństwo docierało na Wyspy Brytyjskie w VI-VII wieku - wyjaśnia w radiowej Jedynce miediewista Maksymilian Sas.
rozwiń zwiń