Rząd wybuduje kolejne kopalnie? "To samobójstwo"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 18:55
Jaka przyszłość czeka oparta na węglu polska energetyka? - My planujemy budowę elektrowni opartych o węgiel - przyznał wiceminister Grzegorz Tobiszowski. - Cały świat odchodzi od węgla, my też będziemy musieli się z tym zmierzyć - odpowiadał Paweł Kobyliński z Nowoczesnej.
Audio
  • Jaka przyszłość czeka oparta na węglu polska energetyka? Na ten temat rozmawiali wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski i Paweł Kobyliński z Nowoczesnej (Puls trójki/Trójka)
Kopalnia Makoszowy
Kopalnia MakoszowyFoto: Wikimedia Commons, Klaumich49

Jak zaznaczał wiceminister Grzegorz Tobiszowski w goszcząc w radiowej Trójce, nie wykluczone, że w perspektywie najbliższych kilku lat podjęta zostanie decyzja w sprawie budowy kolejnych kopalń węgla. - Rozważamy tego typu przedsięwzięcia. Może się okazać, że żeby zbilansować na polskim rynku potrzeby na surowiec węgla energetycznego, będziemy stali budowy jednej, może dwóch kopalń - mówił Grzegorz Tobiszowski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Z kolei Paweł Kobyliński z Nowoczesnej zaznaczał, że światowy sektor energetyki odchodzi od węgla na rzecz odnawialnych źródeł energii, z czym będzie się musiała zmierzyć i polska gospodarka. - Taki kraj o największych zasobach węglowych czyli USA, które mają 27 procent całych pokładów węgla na świecie, ostatni koncern górniczy się zamknął. My będziemy musieli odejść od węgla i mówienie, że będziemy mieli gospodarkę opartą na węglu, jest samobójstwem - mówił Kobyliński. - Ten rząd zabił odnawialne źródła energii. Powinniśmy mieć jak największy "miks" energetyczny, który nie polega na tym, że 80, czy 90 procent energii będzie pochodzić z jednego źródła, tylko taki, gdzie będziemy mieli inne źródła gazowe, ekologiczne - mówił polityk. Jak dodał, nawet Chiny inwestują w odnawialne źródła energii.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Łukasz Karusta

Goście:
Grzegorz Tobiszowski (wiceminister energii), Paweł Kobyliński (poseł,Nowoczesna)

Data emisji:
24.11.2016

Godzina emisji: 17.45

dad/mp


Czytaj także

Ekspert: rząd chce renacjonalizować sektor energetyczny

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2016 14:32
Francuska spółka EDF wycofuje się z Polski. W związku z tym, chce sprzedać m.in. należącą do niej Elektrownię Rybnik. Ofertę na zakup elektrowni i innych aktywów przedsiębiorstwa złożyły wspólnie spółki Skarbu Państwa (wśród nich jest PGE i PGNiG Termika). Tymczasem, w negocjacjach wyłączność otrzymały dwa zagraniczne podmioty – EPH i IFM Investors.
rozwiń zwiń