"Jeśli chodzi o religijność Polaków, szklanka jest do połowy pełna"

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2017 18:51
- Na pytanie czemu są te rozbieżności między zdeklarowanymi katolikami a praktykującymi odpowiadam prosto - bo jesteśmy tylko ludźmi - mówił na antenie radiowej Trójki publicysta Tomasz Wiścicki. - Każdy z nas pytany w jakimkolwiek badaniu, odpowiada nie jaki jest, ale jak chciałby być widziany - stwierdził Marcin Celiński (Liberte).
Audio
  • Czemu w Polsce jest tak duża rozbieżność między zadeklarowanymi katolikami a chodzącymi do kościoła? (Puls Trójki/Trójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

Wedle raportu GUS o życiu religijnym w Polsce - 93 proc. Polaków deklaruje się jako katolicy, 11 proc. jako głęboko wierzący katolicy, blisko 50 proc. przynajmniej raz w tygodniu jest w kościele, 22 proc. osób twierdzi, że jest silnie związana ze swoimi parafiami.

- Dla mnie interesujące jest, co to oznacza. W statystykach 90 proc. z nas deklaruje się jako wierzący, 50 proc. jako praktykujący, ale jeżeli weźmiemy pod uwagę i zachowania społeczne Polaków i badania na inne tematy to zobaczymy, że większość Polaków nie uznaje wszystkich nauk Kościoła - mówił Celiński.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- Zawsze można na to spojrzeć jak na przysłowiową szklankę, albo jest do połowy pełna, albo do połowy pusta. Ta szklanka pełna nie istnieje w przyrodzie, zazwyczaj jest bardziej pusta niż u nas, w związku z tym te wyniki z punktu widzenia osoby wierzącej są jak najbardziej pozytywne, co więcej - są stabilne - stwierdził Wiścicki.

- Można by sobie życzyć, żeby ludzie żyli bardziej zgodnie z nauką Kościoła niż żyją. Kłopot polega na tym, że nie żyjemy w raju, tylko na ziemi. Na pytanie czemu są te rozbieżności między zdeklarowanymi katolikami a praktykującymi, odpowiadam prosto - bo jesteśmy tylko ludźmi. I myślę, że każdy z nas może sobie przypomnieć takie sytuacje, kiedy by bardzo chciał różne zasady wyznawać, ale czasem się okazuje, że żyć z tym jest bardzo trudno - stwierdził Tomasz Wiścicki. - Tak się jakoś dziwnie składa, że i na zachodzie i na wschodzie wygląda to zupełnie inaczej. Niektórzy świadomie walczą z kościołem, w innych wypadkach bez jakiejś walki to chrześcijaństwo się rozmyło. U nas się jakoś nie rozmyło - dodał.

Marcin Celiński uznał, że dane nie muszą odzwierciedlać rzeczywistości, gdyż w Polsce "wypada być katolikiem". - Każdy z nas pytany w jakimkolwiek badaniu, odpowiadając na pytania dotyczące własnych odczuć poglądów, dycyzji, nie tyle opowiada jaki jest, ale jak chciałby być widziany - podkreśił dziennikarz Liberte. - I to każdy socjolog panu potwierdzi - dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Tomasz Wiścicki (publicysta), Marcin Celiński (Liberte)
Data emisji:
05.01.2016
Godzina emisji: 17.44

dcz/mp

Czytaj także

Badanie: blisko 40 proc. Polaków chodzi na msze. 17 proc. przystępuje do komunii

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2017 16:46
To nieco więcej niż rok wcześniej - wynika z badania Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
rozwiń zwiń