Polityczny spór po ujawnieniu ekspertyzy potwierdzającej współpracę Lecha Wałęsy z SB

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 18:52
- Lech Wałęsa był przywódcą "Solidarności", ruchu, który pokojowo obalił komunizm - mówił w "Pulsie Trójki" Jan Lityński. - Poza tym jest kłamcą, oszustem i byłym agentem SB. Ta prawda powinna być Polakom znana - stwierdził Kornel Morawiecki.
Audio
  • Jan Lityński i Kornel Morawiecki o Lechu Wałęsie (Puls Trójki)
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 08.12.2016 r. były prezydent Lech Wałęsa
Na zdjęciu archiwalnym z dnia 08.12.2016 r. były prezydent Lech WałęsaFoto: PAP/Adam Warżawa

Instytut Pamięci Narodowej przedstawił opinię krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Jana Sehna, potwierdzającą współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. Biegli wykazali, że były prezydent podpisał w grudniu 1970 roku zobowiązanie do współpracy z bezpieką, a później sporządzał donosy i pokwitowania przyjęcia za nie pieniędzy.

Jan Lityński podkreślił, że dzisiejsza opinia nie wpłynęła na jego postrzeganie Lecha Wałęsy. Jak mówił, "wielkość Lecha Wałęsy nie polega na tym, że podpisał, a na tym, że się urwał".

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

- W pewnym momencie zrobił bardzo odważny krok i zerwał kontakty z SB - tłumaczył gość Trójki. - Przestraszony robotnik boi się rozlewu krwi, podpisuje zobowiązania, a następnie zaczyna stawiać żądania i mówi, jak władza powinna postępować - dodał.

Kornel Morawiecki jest zdania, że Lech Wałęsa nie mówi prawdy, ale również jego otoczenie nie robiło nic z tą sprawą. - Potrzebne były do tego teczki generała Kiszczaka. Trzeba zakończyć chocholi taniec. Wszystkie znaki na niebie i ziemi, już od lat, wskazują, że w 1992 roku nie ogłoszono informacji, że Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem - zaznaczył.

Czy fragment życiorysu z lat 70. umniejsza dokonania Lecha Wałęsy? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Jan Lityński (działacz opozycji demokratycznej w PRL) i Kornel Morawiecki (działacz Solidarności Walczącej)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 17.44

mr/mp

Czytaj także

Komentarze po ekspertyzie akt TW "Bolek". "Lech Wałęsa zawiódł mnie"

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2017 20:35
Przedstawiona przez Instytut Pamięci Narodowej ekspertyza teczki TW Bolka potwierdza współpracę Lecha Wałęsy z SB w latach 70. Opinię na zlecenie IPN przygotował Instytut Ekspertyz Sądowych imienia Jana Sehna w Krakowie. Jak ustalenia specjalistów komentują politycy?
rozwiń zwiń