Podstawa programowa prawie gotowa. Jak oceniają ją politycy?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:27
- Skończyliśmy konsultacje. Projekt podpiszę 14 lutego - zadeklarowała minister edukacji Anna Zalewska. W radiowej Trójce przyjrzeliśmy się niektórym zapisom.
Audio
  • Podstawa programowa jest prawie gotowa (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Podstawa programowa kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym opisane jest, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po zakończeniu danego etapu edukacji.

- Podstawa programowa nie powinna ograniczać programów i nie powinna ograniczać nauczycieli. Ma być tylko fundamentem, punktem wyjścia - podkreślił w "Pulsie Trójki" wiceprzewodniczący senackiej komisji nauki, edukacji i sportu prof. Jan Żaryn.

Przewodniczący sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Rafał Grupiński ocenił, że nowa podstawa programowa tworzona jest w pośpiechu. - Być może teraz, kiedy przeczytamy ją w całości, okaże się, jakie błędy, jakie luki ewentualnie się pojawiły - wskazał.

W "Pulsie Trójki" przyjrzeliśmy się fragmentom podstawy programowej do nauczania historii. W zagadnieniach pojawiają się nazwiska m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego czy Jana Pawła II. Brakuje jednak np. Lecha Wałęsy.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Nowa podstawa programowa ma być wprowadzana stopniowo po wejściu w życie reformy zmieniającej strukturę szkół. Jako pierwsi - od 1 września 2017 roku - uczyć się zgodnie z nią będą uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej.

Projekt podstawy dla 8-letniej szkoły podstawowej został skierowany do konsultacji pod koniec grudnia ubiegłego roku. Poprzedziły je prekonsultacje.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Rafał Grupiński (przewodniczący sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży), prof. Jan Żaryn (wiceprzewodniczący senackiej komisji nauki, edukacji i sportu)

Data emisji: 6.02.2017

Godzina emisji: 17.43

kk/mp

Czytaj także

Szef CKE: podstawa programowa wyznacza tylko pewne cele

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 13:03
- Nikt nie zdecyduje za nauczycieli, jakich technik mają używać - mówił w radiowej Jedynce dr Marcin Smolik, szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
rozwiń zwiń