Czy politycy znajdą kompromis ws. ustawy o wycince drzew?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 19:13
- Cały problem z wycinką drzew wziął się braku porządnego procesu legislacyjnego – stwierdził na antenie Trójki dr Robert Sobiech z Collegium Civitas. Dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego stwierdził natomiast, że tego typu ustawy powinny być efektem wzajemnego kompromisu.
Audio
  • Robert Sobiech: Sytuacja z wycinką drzew wskazuje na to, że jest to też lobbing developerów (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Marsan/shutterstock.com

Zarówno Prawo i Sprawiedliwość, jak i opozycja zapowiadają zmiany w przepisach dotyczących masowej wycinki drzew. Na posiedzeniu Sejmu w tym tygodniu posłowie nie zajęli się jednak nowelizacją tej ustawy.

- To jest właśnie efekt takiego procedowania ustaw jak w tym przypadku. Teraz widzimy, jak brak analizy tego, co jest w zapisach ustawy, może doprowadzić do efektów nie tyle ubocznych, co po prostu nieskutecznych. Wszystko wskazuje też na to, że to jest lobbing developerów. Te regulacje powinny być regulacjami rozsądnymi. To jest nie tylko kwestia pewnego kompromisu, ale też spokojnego pochylenia się nad tym, co ma być w poszczególnych zapisach tej ustawy – powiedział Robert Sobiech.

Spasimir Domoradzki dodał, że "można się spodziewać, że jeszcze przez chwilę to prawo będzie funkcjonować". - Zastanawiam się jednak, czy wprowadzanie tych zmian jest nam teraz potrzebne. Wydaje mi się, że takie zastępcze tematy dotyczące np. drzew trochę nas odcinają od głównych problemów. Oczywiście podzielam tę uwagę, że tego typu ustawy powinny być uchwalane poprzez szukanie racjonalnego rozwiązania. Nasza scena polityczna nie pozwala nam jednak nam na to, by wierzyć, że za pomocą konsensusu można dojść do jakiegokolwiek kompromisu – dodał Domoradzki.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której zaproszeni goście odnieśli się także do rządowego projektu ws. sieci szpitali.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: dr Robert Sobiech (Collegium Civitas), dr Spasimir Domaradzki (Uczelnia Łazarskiego)
Data emisji: 24.02.2017
Godzina emisji: 17.44

koz/fbi

Czytaj także

Prawo własności czy ekologia - co jest ważniejsze? Spór o wycinkę drzew

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 11:38
- Podstawowym wymiarem wolności obywatelskiej jest to, że o drzewach na mojej działce nie decydują urzędnicy, tylko ja - powiedział Tomasz Terlikowski w "Sygnałach dnia".
rozwiń zwiń