Medialna burza po liście szefa Ringier Axel Springer

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2017 19:19
- Zmiana prawa prasowego nie wystarczy, by zmienić sytuację na polskim rynku medialnym. Jest to jednak konieczne - stwierdziła na antenie Trójki Elżbieta Kruk z Prawa i Sprawiedliwości. Grzegorz Furgo z Nowoczesnej dodał, że kapitał zagraniczny w mediach nie wpływa na treść, która się w nich pojawia.
Audio
  • Elżbieta Kruk: trzeba wspierać polskie media, promować i zachęcać do inwestowania na polskim rynku (Puls Trójki)
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas posiedzenia sejmowej Komisji kultury i środków przekazu
Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski i przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański podczas posiedzenia sejmowej Komisji kultury i środków przekazuFoto: PAP/Bartłomiej Zborowski

W środę odbyło się posiedzenie sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, podczas którego dyskutowano m.in. na temat działań, jakie podjęto w sprawie instrukcji szefa niemiecko-szwajcarskiego koncernu Ringier Axel Springer dla polskich dziennikarzy pracujących w tym wydawnictwie.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- W mediach drukowanych mamy prawie 80 proc. kapitał zagranicznego w tym 75 proc. niemieckiego. To jest wyzwanie poważne, bo tu trzeba zmienić prawo w zakresie jakim pozwala prawo europejskie. Dodatkowo trzeba wspierać polskie media, promować i zachęcać do inwestowania na polskim rynku. To musimy być cały proces, który z pewnością będzie długo trwał - stwierdziła Elżbieta Kruk.

Grzegorz Furgo powiedział z kolei, że obecność zagranicznego kapitału w polskich mediach go nie dziwi. - Jesteśmy w Unii Europejskiej, mamy wolny rynek. Uważam, że fakt ten nie wpływa na treści, które w tych tytułach się pojawiają. Za rządów Platformy te media też istniały i wtedy nikomu to nie przeszkadzało. Moim zdaniem to, że ta dyskusja trwa właśnie teraz spowodowane jest tym, że media PiS-owi są potrzebne - dodał poseł Nowoczesnej.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz

Goście: Elżbieta Kruk (PiS), Grzegorz Furgo (Nowoczesna)
Data emisji: 22.03.2016
Godzina emisji: 17.44

koz/mp


Czytaj także

Ryszard Czarnecki: także w mediach kapitał ma narodowość 

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 09:11
– Kapitał zawsze ma narodowość, kto myśli inaczej jest bardzo naiwny – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Gość odniósł się do dyskusji wokół zbyt dużego udziału kapitału zagranicznego na polskim rynku medialnym.
rozwiń zwiń