X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Trójpodział władzy nie polega na tym, że jedna władza jest wyłączona spod wszelkiej kontroli"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:36
- Istota trójpodziału władzy polega właśnie na tym, że politycy nie mają wpływu na to, kto zostaje sędzią, jak kto orzeka - mówił na antenie radiowej Trójki Borys Budka (PO). - Przypominam, że najistotniejszą władzę wykonawczą w Polsce, czyli rząd, w całości powołuje parlament, władza ustawodawcza. Nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że to narusza trójpodział władzy - stwierdził Marcin Horała (PiS). 
Audio
  • Borys Budka (PO) i Marcin Horała (PiS) o reformie Krajowej Rady Sądownictwa (Trójka/Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/shutterstock.com

- Niestety nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa nie ma nic wspólnego z poprawą wymiaru sprawiedliwości. To wyłącznie upartyjnienie organu, który powinien być od nas, polityków, niezależny. Istota trójpodziału władzy polega właśnie na tym, że politycy nie mają wpływu na to, kto zostaje sędzią, jak kto orzeka, bo inaczej dojdzie do sytuacji sprzed 1989 roku, kiedy politycy będą rozliczać sędziów za ich wyroki - podkreślił były minister sprawiedliwości.

Prowadzący zwrócił uwagę, że w uzasadnieniu projektu nowelizacji przywołany jest sposób powoływania sędziów w Niemczech, który jest podobny do procedur, które proponuje nowa ustawa.

- W Niemczech komisje elektorskie składają się z ośmiu niezależnych sędziów, a mniejszość stanowią osoby nie będące sędziami. W przypadku konfliktu odnośnie kandydata ministra sprawiedliwości, musi on mieć większość kwalifikowaną - tłumaczył Budka.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- W Europie rozwiązania są różne. W Holandii np. czteroosobową Radę Sądownictwa powołuje w całości minister. Jakiś udział ministra sprawiedliwości czy władzy wykonawczej w powoływaniu takich rad występuje w Irlandii, Francji, Włoszech, Portugalii, udział parlamentów w Belgii, Hiszpanii, Francji, Chorwacji i Włoszech - argumentował poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Trójpodział władzy nie polega na tym, że jedna władza jest całkowicie wyłączona spod wszelkiej kontroli i kontroluje samą siebie. Przypominam, że najistotniejszą władzę wykonawczą w Polsce, czyli rząd, w całości powołuje parlament, władza ustawodawcza, i nikt przy zdrowych zmysłach nie twierdzi, że to narusza trójpodział władzy - dodał.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki

Prowadzi: Marcin Pośpiech

Goście: Borys Budka (Platforma Obywatelska), Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość)

Data emisji: 06.04.2017

Godzina emisji: 17.44

dcz/fbi

Czytaj także

Rodzi się więcej dzieci. To efekt programu "Rodzina 500+"?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 19:16
W styczniu na świat przyszło 35 tys. dzieci – to największa od siedmiu lat liczba urodzeń w pierwszym miesiącu roku. Jaki wpływ na to ma polityka socjalna rządu? Zastanawiali się nad tym goście audycji "Puls Trójki". 
rozwiń zwiń