Ustawa o KRS. Upolitycznienie sądów czy konieczna reforma?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 19:06
- Wedle różnych badań opinii publicznej, od 50 do 70 proc. obywateli wyraża się krytycznie o polskich sądach - mówił na antenie radiowej Trójki Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość). - W tej chwili mamy ustawę o KRS, która jest najbardziej niebezpieczna - stwierdziła Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna).
Audio
  • Ustawa o KRS. Upolitycznienie sądów czy konieczna reforma? (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Billion Photos/shutterstock.com

W południe odbyły się zebrania i spotkania sędziów dotyczące reformy sądownictwa. Rozprawy zostały przerwane na pół godziny. Oficjalnie to nie był protest w sądach w całej Polsce. Sędziowie boją się, że planowana przez rząd zmiana upolityczni wymiar sprawiedliwości. Zgodnie z nią to Sejm - a nie sędziowie - będzie wybierać Krajową Radę Sądownictwa.

- Mówimy o dwóch ustawach, które już istnieją, ale i zapowiadanej trzeciej, dotyczącej Sądu Najwyższego. Jeszcze była czwarta, która została przyjęta, a dotyczyła dyrektorów sądów. W tej chwili mamy ustawę o KRS, która jest najbardziej niebezpieczna. Skład KRS jest obecnie 25-osobowy, 10 osób reprezentuje parlament, prezydenta, jest tam prokurator generalny, sędzia Sądu Najwyższego i Sądu Administracyjnego. Nowa ustawa zakłada, że 15 sędziów, którzy dotychczas byli wybierani przez środowisko sędziowskie w bezpośrednich wyborach, będzie teraz wybieranych przez polityków. Czyli po prostu będą to kandydaci partyjni, a o ich wyborze decydować będzie zwykła większość sejmowa. Jeśli więc obecnie PiS ma większość, to właśnie ta partia będzie mieć największy wpływ na skład KRS - tłumaczyła Katarzyna Lubnauer.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- Wedle różnych badań opinii publicznej, od 50 do 70 proc. obywateli wyraża się krytycznie o polskich sądach i te negatywne oceny utrzymują się od bardzo długiego czasu. To one zdecydowały, że w programie Prawa i Sprawiedliwości znalazł się zapis o głębokiej reformie wymiaru sprawiedliwości. Mogę powiedzieć z własnego doświadczenia - prowadzę 17 biur pomocy prawnej - że czuję w rozmowach z obywatelami, a mieszkam w regionie, który nie jest konserwatywny, presję i mocne oczekiwanie na to, że ta reforma zostanie przeprowadzona i że będziemy tu zdecydowani - podkreślił Bartomiej Wróblewski.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Katarzyna Lubnauer (.Nowoczesna), Bartłomiej Wróblewski (Prawo i Sprawiedliwość)
Data emisji: 18.04.2017
Godzina emisji: 17.45

dcz/mk

Czytaj także

Małgorzata Sadurska: prezydent popiera kierunek zmian w KRS

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 09:07
- Prezydent Andrzej Duda uważa, że Krajowa Rada Sądownictwa wymaga głębokiej reformy - mówiła w "Salonie politycznym Trójki" szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska.
rozwiń zwiń