Krytyka Polski ze strony Rady Europejskiej. "Dialog nie może oznaczać wyzbycia się naszej suwerenności"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 18:29
- Nie ma żadnego problemu z procedurami demokratycznymi w Polsce. Mówienie, że są, to jest taka mantra na użytek tzw. elit europejskich, aby podgrzewać antypolską atmosferę - mówił na antenie radiowej Trójki Jacek Sasin, poseł Prawa i Sprawiedliwości. - Chciałbym, aby Polska przestrzegała zasad, do których zobowiązaliśmy się przystępując do UE - stwierdził Adam Szłapka (Nowoczesna). 
Audio
  • Politycy nie zgodzili się co do stanu praworządności w Polsce (Trójka/Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

17 państw skrytykowało Polskę na posiedzeniu Rady Europejskiej za uchylanie się od zaleceń Komisji Europejskiej ws. Trybunału Konstytucyjnego. Posiedzenie RE związane było z trwającym ponad rok postępowaniem ws. praworządności w Polsce. W sporze z KE wsparły nas Węgry, kilka państw zachowało neutralność.  

- Ja chciałbym, aby Polska przestrzegała zasad, do których zobowiązaliśmy się przystępując do Unii Europejskiej. Nie mówię, że wspieram to, żeby wobec Polski została wszczęta procedura sankcji, natomiast my się sami tymi sankcjami obłożyliśmy, bo po prostu będziemy nieskuteczni w UE, choćby w kwestii pozyskiwania środków unijnych - podkreślił Adam Szłapka.

- Zgodnie z tym, co już powiedział Viktor Orban, Polska nie będzie objęta sankcjami, bo wymagana jest tu jednomyślność. Natomiast oddajemy naszą suwerenność w ręce kumpla Putina, bo Viktor Orban jest człowiekiem, który jest bardzo blisko z Władimirem Putinem jeśli chodzi o politykę zagraniczną - stwierdził poseł Nowoczesnej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Komentatorzy", "Puls Trójki""Śniadanie w Trójce".

- Chcemy dialogu, natomiast nie może on oznaczać wyzbycia się naszej suwerenności. Wyzbycia się prawa do podejmowania tych decyzji, które zgodnie z prawem europejskim, zgodnie z traktatami powinny zapadać w Warszawie. Te wezwania, mowa o tym łamaniu praworządności, to już taka mantra. W Europie w ostatnich miesiącach, od czasu do czasu, panowie i panie muszą się spotkać i pobiadolić, że w Polsce się źle dzieje - mówił Jacek Sasin.

- Państwo w instytucjach europejskich nie zauważyli, że temat Trybunału Konstytucyjnego jest zamknięty, że Trybunał działa, wydaje wyroki, nie ma tutaj żadnego problemu - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta

Goście: Adam Szłapka (poseł Nowoczesnej), Jacek Sasin (poseł Prawa i Sprawiedliwości)
Data emisji: 16.05.2017
Godzina emisji: 17.45

dcz/ei

Czytaj także

Jest odpowiedź na słowa Timmermansa. Beata Szydło: polski rząd jest i będzie otwarty na dialog

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2017 18:44
Polski rząd jest i będzie otwarty na dialog, jesteśmy przygotowani do udzielenia wszelkich informacji i odpowiedzi - tak premier Beata Szydło odniosła się na konferencji prasowej we wtorek do słów wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: wystąpienia Timmermansa mają charakter propagandowo-polityczny

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2017 09:27
Komisja Europejska wskazuje, że praworządność w Polsce jest zagrożona, Warszawa odpiera zarzuty. We wtorek w Brukseli, po raz pierwszy na unijnym forum, odbyła się dyskusja na temat sytuacji w naszym kraju i prowadzonej przez Brukselę procedurze kontroli praworządności. – Nasilenie ataków na Polskę występuje w momencie, gdy Bruksela ewidentnie pod wpływem Francji i Niemiec, w kontekście wyborów, chce jak najszybciej podjąć decyzję w sprawie relokacji imigrantów – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Ryszard Czarnecki, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego.
rozwiń zwiń