Dobre wieści z polskiej gospodarki. Politycy o zasługach rządu PiS

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2017 18:07
- Widać dobrą koniunkturę w Unii Europejskiej, co wpływa na nasz wzrost gospodarczy. I naszym zdaniem motorem tego wzrostu jest konsumpcja - mówił w "Pulsie Trójki" Paweł Pudłowski z Nowoczesnej. - Dobre wyniki w gospodarce to zasługa rządu, ale też przedsiębiorców - ripostował Łukasz Schreiber z PiS.
Audio
  • Gospodarka widziana oczyma polityków (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: polskie radio

Ostatnie wyniki gospodarcze napawają optymizmem. Bezrobocie spada, PKB rośnie, płace także coraz wyższe. Rośnie też zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach. Według nowych danych GUS płaca w kwietniu była o 4,1 procent wyższa niż rok wcześniej i wyniosła 4489,7 tys. zł.  Zatrudnienie w polskich przedsiębiorstwach w kwietniu wzrosło w ujęciu rocznym o 4,6 procent.

- Naszym zdaniem, 4 procent wzrostu PKB, jest poniżej oczekiwań. Myślę, że nas jako gospodarkę rozwijającą stać na więcej - mówił w "Pulsie Trójki" Paweł Pudłowski z Nowoczesnej. Poseł przekonywał, że na wzrost gospodarczy ma wpływ wiele czynników. - Przede wszystkim dobra koniunktura w Unii Europejskiej, podwyżka płacy minimalnej i transfery socjalne, jak 500 Plus - zapewniał poseł Nowoczesnej.

Poseł PiS Łukasz Schreiber tłumaczył jednak, że rząd w tym wzroście ma swoje zasługi. - Zasługi mają też przedsiębiorcy - podkreślał.

- Nie zgadzam się z moim przedmówcą. Dobra koniunktura w Unii Europejskiej daje krajom wzrost o 1,7 procent. Nie zgadzam się, że poprzedni rok był słaby. Polska była piątą gospodarką Unii Europejskiej, najszybciej rozwijającą się w zeszłym roku. W ostatnim kwartale Polska była II najszybciej rozwijającą się gospodarką - przekonywał Łukasz Schreiber.

- Transfer socjalny, owszem, został dokonany. Dokonaliśmy też obniżenia wieku emerytalnego i podwyższenia płacy minimalnej. To wszystko ma wpływ na wynik gospodarczy. Niemniej ma też wpływ - jak podkreślił poseł PiS - obniżony podatek CIT dla 400 tysięcy przedsiębiorców do 15 procent. A także szereg innych rozwiązań przyjętych w Konstytucji dla Biznesu - podsumował.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta

Goście: Paweł Pudłowski (Nowoczesna) i Łukasz Schreiber (PiS)
Data emisji: 18.05.2017
Godzina emisji: 17.45

ksem/fbi