Piotr Apel: decyzje ws. przyszłości UE powinny wynikać z konsensusu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2017 18:56
- Decyzje ws. przyszłości Unii Europejskiej powinny być wypracowane wspólnie - powiedział na antenie Trójki Piotr Apel (Kukiz'15). Grzegorz Furgo (PO) stwierdził natomiast, że "polska dyplomacja idzie obecnie w złym kierunku".
Audio
  • Grzegorz Furgo: boje się, że ta nieudolna polska dyplomacja zaprowadzi nas na obrzeża Unii Europejskiej (Puls Trójki)
Premier Beata Szydło, premier Holandii Mark Rutte, premier Belgii Charles Michel, premier Luksemburga Xavier Bettel, premier Słowacji Robert Fico, premier Węgier Viktor Orban oraz premier Czech Bohuslav Sobotka
Premier Beata Szydło, premier Holandii Mark Rutte, premier Belgii Charles Michel, premier Luksemburga Xavier Bettel, premier Słowacji Robert Fico, premier Węgier Viktor Orban oraz premier Czech Bohuslav Sobotka Foto: PAP/Paweł Supernak

Przyszłość Unii Europejskiej, Brexit, polityka migracyjna i relacje z Rosją - to główne tematy, które poruszyli podczas rozmów w Warszawie szefowie rządów państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Beneluksu. Spotkanie szefów rządów Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Luksemburga, Belgii i Holandii odbyło się z inicjatywy Beaty Szydło. Przywódcy rozmawiali w Kancelarii Premiera.

- Warto dyskutować na temat przyszłości Unii, bo to decyzja, która powinna wynikać z konsensusu. Bardzo dużo mówi się o demokratyzowaniu Unii Europejskiej. Z Beneluksu wypływają postulaty, by np. zwiększyć rolę Parlamentu Europejskiego. Takie samo stanowisko reprezentuje Grupa Wyszehradzka. Mamy więc o czym rozmawiać i trzeba tę dyskusję prowadzić. Uważam, że kluczowym aspektem w budowaniu dyplomacji nie jest opieranie się na jednym państwie, tylko szukanie wspólnych planów i miejsc pola gry. Temu właśnie służą takie spotkania - powiedział Piotr Apel.

Grzegorz Furgo stwierdził z kolei, że "już teraz widać pęknięcia w Grupie Wyszehradzkiej". - Moim zdaniem idziemy w złym kierunku. Boje się, że ta nieudolna polska dyplomacja zaprowadzi nas na obrzeża Unii Europejskiej. Im bardziej Polska i Węgry zaostrzają kurs w stosunku do niej, tym bardziej Czesi stają w rozkroku. Nasza dyplomacja powinna też dogadywać się z najsilniejszymi państwami, czyli np. z Niemcami, Francuzami czy Hiszpanią. Dzięki tym państwom będziemy w pierwszej lidze, a nie - jak obecnie - w trzeciej - dodał poseł PO.  

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji, w której zaproszeni goście odnieśli się także do wizyty prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Grzegorz Furgo (poseł Platformy Obywatelskiej), Piotr Apel (poseł Kukiz'15)
Data emisji: 19.06.2017
Godzina emisji: 17.44

koz/mk

Czytaj także

Grupa Wyszehradzka o przyszłości Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 14:50
Polityka migracyjna UE powinna uwzględniać kompromis między państwami członkowskimi, z uwzględnieniem szczególnie wrażliwych dla nich obszarów - powiedziała premier Beata Szydło po wtorkowym spotkaniu w Warszawie szefów rządów Grupy Wyszehradzkiej.
rozwiń zwiń