X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Reforma sądownictwa. "W tym przypadku zmiany są bardziej rewolucyjne niż ewolucyjne"

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2017 18:30
- Te zmiany są uprawnione i były zapowiadane. Zawsze jest pytanie o skalę i rozmiar zmian. Wydaje mi się, że są one bardziej rewolucyjne niż ewolucyjne - mówił na antenie radiowej Trójki Marcin Makowski ("Do Rzeczy"). - Wiara w to, że jest jakiś naczelnik, jakiś minister, który będzie genialny i pokieruje całym aparatem tak, żebyśmy wszyscy byli szczęśliwi, jest po prostu infantylna - stwierdził Marcin Celiński ("Liberte").
Audio
  • Marcin Celiński ("Liberte") i Marcin Makowski ("Do Rzeczy") o reformie sądownictwa (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: 3drenderings / Shutterstock.com

Prawo i Sprawiedliwość realizuje zapowiadaną reformę sądownictwa. Wczoraj przegłosowano w Sejmie nowelizację ustawy o KRS i sądach powszechnych. Do izby trafił również projekt reformy Sądu Najwyższego.

- Na pewno w słowie "reforma" jest nadzieja poprawy. I, moim zdaniem, to, z czym mamy do czynienia, nie spełnia kryterium poprawy. Nikt nie miał wątpliwości, że sądownictwo nie działa najlepiej, ale sądownictwo to kilka wartości, które powinny się spotkać. Jedną z nich jest niezawisłość sędziów i niezależność aparatu sądowego od władzy wykonawczej - mówił Marcin Celiński.

Dziennikarz określił działania partii rządzącej jako "infantylne". - Droga, którą wybiera PiS, czyli droga powrotu do stosowanego i w PRL-u, i w XIX wieku w różnych państwach zaprzeczenia niezawisłości sądów, to nie jest dobra droga. Wiara w to, że jest jakiś naczelnik, jakiś minister, który będzie genialny i pokieruje całym aparatem tak, żebyśmy wszyscy byli szczęśliwi, jest po prostu infantylna - zaznaczył publicysta.

Marcin Makowski zauważył, że zmiany są bardziej "rewolucyjne" niż "ewolucyjne". - Te zmiany są uprawnione i były zapowiadane. Zawsze jest pytanie o skalę i rozmiar zmian. Wydaje mi się, że są one bardziej rewolucyjne niż ewolucyjne. Powoływanie się na Niemcy czy Stany Zjednoczone jest tu o tyle nietrafione, że tam było to efektem pewnego konsensusu społecznego i tradycji ustrojowej. W Polsce te zmiany są wprowadzane ustawą. Faktycznie konstytucja w wielu wypadkach zostawia furtki i w przypadku Sądu Najwyższego czy KRS-u Jarosław Kaczyński w sporach z opozycją może swobodnie powiedzieć, że działa zgodnie z nią. Na granicach, ale w obrębie konstytucji - podkreślił publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Marcin Celiński ("Liberte"), Marcin Makowski ("Do Rzeczy")
Data emisji: 14.07.2017
Godzina emisji: 17.44 

dcz/iwo

Czytaj także

Czy ustawa o Sądzie Najwyższym zagraża trójpodziałowi władzy?

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 19:30
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie poselski projekt ustawy o Sądzie Najwyższym. Piotr Misiło z Nowoczesnej jest zdania, że ustawa jest jawnym zamachem na konstytucyjny trójpodział władzy, przez który sądy się upolitycznią. Tymczasem Marcin Horała z PiS przekonuje, że dzięki nowym przepisom będzie możliwe samooczyszczenie kompromitującego się środowiska sędziowskiego.
rozwiń zwiń