Opozycja o reformie sądownictwa i reparacjach wojennych

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2017 19:16
– Reforma sądownictwa powinna dotyczyć upublicznienia wyboru sędziów poprzez udział w tym procesie organizacji pozarządowych – mówił Piotr Zgorzelski (PSL). – Reforma objęła najmniej istotne kwestie w polskim sądownictwie – stwierdził Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).  
Audio
  • Politycy opozycji o swoich oczekiwaniach wobec spotkania z prezydentem, reformie sądownictwa oraz reparacjach wojennych (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: everything possible/ shutterstock

Politycy klubów Kukiz '15 i PSL mówili w Trójce o swoich oczekiwaniach wobec spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą. PSL spodziewa się podniesienia rangi uspołecznienia wyroków w sądach rejonowych, a także wprowadzenia do sądów okręgowych ławników wybieranych w wyborach samorządowych. Piotr Zgorzelski podkreślił, że naród chce mieć większy wpływ na wymiar sprawiedliwości.

Politycy Kukiz ’15 zapytają Andrzeja Dudę o kształt reformy wymiaru sprawiedliwości. Zdaniem Tomasza Rzymkowskiego przygotowana reforma przewiduje zmiany w najmniej istotnych kwestiach dotyczących polskiego sądownictwa.

Politycy mówili też, jak ich zdaniem powinien wyglądać proces zdobywania odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej. Obaj posłowie stwierdzili, że reparacje należą się Polsce, ale nie właściwych metod ich wyegzekwowania.

 Tak poważnej prawy nie rozpoczyna się od zlecania Biuru Analiz Sejmowych wykonania opinii, której wyników z góry można się spodziewać – powiedział Piotr Zgorzelski.  Aby spróbować osiągnąć zamierzone rezultaty, należy zbudować koalicję wielu państw, które były w obozie zwycięzców po II wojnie – dodał Tomasz Rzymkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: 
Beata Michniewicz
Goście: Tomasz Rzymkowski (Kukiz '15), Piotr Zgorzelski (PSL)
Data emisji: 11.09.2017
Godzina emisji: 17.44

 abi/iwo

Zobacz także

Czytaj także

Reforma sądownictwa. Spór ekspertów w Trójce

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2017 18:39
- W moim przekonaniu władza sądownicza wyalienowała się od władzy ustawodawczej, czego przykładem jest to, że nie była w stanie wyeliminować patologii ze swojego środowiska - mówił na antenie radiowej Trójki prof. Piotr Wawrzyk. - Propozycje, które wnosi PiS, ewidentnie są naruszeniem fundamentalnej zasady trójpodziału władzy, który znakomicie znamy przynajmniej od czasów Monteskiusza - stwierdził dr Tomasz Słupik. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Rzymkowski: weto to "kubeł zimnej wody" dla resortu sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 08:55
- Odrzucenie przez prezydenta Andrzeja Dudę ustaw ws. Krajowej Rady Sądownictwa i Sądu Najwyższego to "kubeł zimnej wody" dla Ministerstwa Sprawiedliwości - uważa Tomasz Rzymkowski. Wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości przyznał w radiowej Trójce, że w jego opinii w resorcie powinno dojść do zmian personalnych.
rozwiń zwiń