"Juncker rozgląda się za swoim przyszłym stanowiskiem"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2017 18:30
Szef Komisji Europejskiej podkreśla konieczność utrzymania jedności Unii, choć podkreśla, że strefa euro to przyszłość. Jean-Claude Juncker wygłosił w Strasburgu, na sesji plenarnej Europarlamentu, doroczne przemówienie o stanie Wspólnoty. Wystąpienie szefa KE w radiowej Trójce komentowali wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Bogusław Liberadzki z SLD i eurodeputowany PiS, Karol Karski.
Audio
  • Eurodeputowani Bogusław Liberadzki i Karol Karski o wystąpieniu przewodniczącego Komisji Europejskiej (Puls Europy/Trójka)
Jean-Claude Juncker podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim
Jean-Claude Juncker podczas przemówienia w Parlamencie EuropejskimFoto: PAP/EPA/MATHIEU CUGNOT / EUROPEAN PARLIAMENT HANDOUT

W ocenie europosła Karola Karskiego, wystąpienie Jeana-Clauda Junckera było w pojednawczym tonie, jednak nie traktowało o problemach, z jakimi mierzy się obecnie Wspólnota. – Przewodniczący Juncker nie widział żadnych głębszych problemów mających miejsce w Unii. Nie widział, że mamy do czynienia z Brexitem – mówił Karski. – Jednocześnie Juncker rozgląda się za swoim przyszłym stanowiskiem, bo proponuje połączenie funkcji szefa Komisji Europejskiej i szefa Rady Europejskiej. Wiadomo, że dla Donalda Tuska jest to ostatnia kadencja, natomiast dla Junckera jeszcze jakieś możliwości istnieją – oceniał eurodeputowany PiS.

Odmiennego zdania jest wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, Bogusław Liberadzki. Jak ocenił, Jean-Claude Juncker w przemowie położył szczególny nacisk na pokazanie sukcesów, które udało się osiągnąć pomimo problemów, z jakimi boryka się UE. Liberadzki zauważył, że Jean-Claude Juncker wymienił wśród tych osiągnięć między innymi wzrost gospodarczy czy spadek bezrobocia, na których przewodniczący KE chce opierać dalszy rozwój UE. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: 
Beata Michniewicz
Goście: Bogusław Liberadzki (wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego, eurodeputowany SLD), Karol Karski (eurodeputowany PiS)
Data emisji: 13.09.2017
Godzina emisji: 17.44

dad/ab

Zobacz także