X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

PKW nie skontroluje "Sprawiedliwych sądów"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 19:00
Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że nie ma narzędzi do badania kampanii billboardowej Polskiej Fundacji Narodowej "Sprawiedliwe sądy". - To klasyczny przejaw "imposybilizmu" III Rzeczpospolitej - uważa Marcin Celiński z "Liberte". Z kolei Piotr Zaremba z "Sieci Prawdy" uważa, że gdyby PKW wszczęła kontrolę kampanii, zaangażowałaby się tym samym w spór polityczny pomiędzy PiS a opozycją.
Audio
  • Marcin Celiński ("Liberte") i Piotr Zaremba ("Sieci Prawdy") o oświadczeniu PKW ws. kontroli kampanii "Sprawiedliwe Sądy" (Puls Trójki)
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu PKW
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu PKWFoto: PAP/Jacek Turczyk

W ubiegłym tygodniu Nowoczesna skierowała pismo do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej o sprawdzenie, czy nie dochodzi do złamania ustawy o partiach politycznych i finansowaniu partii politycznych przez Polską Fundację Narodową w związku z kampanią "Sprawiedliwe sądy". PKW sprawą zajęła się w poniedziałek, stwierdzając, że nie podejmie się kontroli akcji. 

- Tak naprawdę usłyszeliśmy dziś, że nie ma żadnych instytucji (w Polsce) kontrolujących partie polityczne - mówił w audycji "Puls Trójki" Marcin Celiński. - Powiedzenie, że ten organ nie ma narzędzi, żeby skontrolować jedną z partii politycznych, to jest kapitulacja. To powiedzenie nam, że partie mogą wszystko - komentował publicysta "Liberte", nazywając decyzję PKW "ucieczką".  

Marcin Celiński zwrócił uwagę, że takie kampanie, jak "Sprawiedliwe sądy", mogą stać się swoistym precedensem, którego w przyszłości nadużywać mogą kolejne partie rządzące. Jak tłumaczył, chodzi o to, że następne rządy będą mogły wykorzystywać środki spółek Skarbu Państwa do własnych celów. - Jeżeli to pozostanie bez żadnego echa, bez żadnej reakcji, to każda kolejna partia powie to samo, co mówi w tej chwili PiS i rząd - mówił Celiński. 

Z kolei wątpliwości Piotra Zaremby wzbudza to, czy "Sprawiedliwe sądy" można nazywać kampanią Prawa i Sprawiedliwości. - My czujemy, że jest to kampania PiS, jednak jest to zarazem bardzo trudne do udowodnienia - mówił publicysta z "Sieci Prawdy". - To ocenią wyborcy przy urnach. Patrząc na ogólne wyniki sondaży, nie jest to obecnie przedmiotem większego zainteresowania - zauważył publicysta.

Piotr Zaremba przyznał, że Państwowa Komisja Wyborcza, angażując się w kontrolę kampanii "Sprawiedliwe sądy", musiała by oceniać i interpretować fakty, czego ewidentnie nie chce robić. - To nie jest proste stwierdzenie faktu, że PiS dostał pieniądze od spółek Skarbu Państwa i tego nie odnotował. Komisja musiałaby założyć, że kampania jest projektem PiS, musiałaby próbować wykazać czysto polityczne tezy - mówił gość Trójki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Marcin Celiński ("Liberte"), Piotr Zaremba ("Sieci Prawdy")
Data emisji: 18.09.2017
Godzina emisji: 17.44

dad/gs

Czytaj także

"PKW nie ma narzędzi do badania kampanii PFN na temat sądownictwa"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 16:46
Na dzień dzisiejszy nie możemy jako Państwowa Komisja Wyborcza skorzystać z możliwości badania działalności tzw. kampanii billboardowej; nie mamy ku temu narzędzi - podkreślił w poniedziałek przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.
rozwiń zwiń