"Czarny wtorek". Demonstracje i zbiórka podpisów w całej Polsce

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2017 18:30
– Nie składamy broni. Walczymy o prawa kobiet w Polsce. O legalną i bezpieczną aborcje oraz szeroki dostęp do antykoncepcji – mówiła w "Pulsie Trójki" Krystyna Kacpura, dyrektor Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Krystyna Kacpura. Prawo do życia i prawna ochrona życia przysługują człowiekowi od momentu jego poczęcia – tłumaczył dr Tymoteusz Zych z Ordo Iuris.
Audio
  • "Czarny wtorek". Demonstracje i zbiórka podpisów w całej Polsce (Puls Trójki)
Pierwsza rocznica Czarnego Protestu w Warszawie
Pierwsza rocznica Czarnego Protestu w WarszawieFoto: PAP/Paweł Supernak

W okrągłą rocznicę "czarnego protestu" kobiety znowu wyszły na ulice polskich miast. Chcą pokazać, że nadal walczą o swoje prawa. Demonstracjom towarzyszy zbiórka podpisów pod projektem ustawy m.in. poszerzającej dostęp do antykoncepcji oraz edukacji seksualnej. 

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

– Ważne jest to, że kobiety są solidarne - przekonywała Krystyna Kacpura i dodawała "że znaczna część społeczństwa nie zgadza się na zaostrzenie i tak już  bardzo restrykcyjnego prawa antyaborcyjnego, jednego z najostrzejszych w Europie". - I to chcemy pokazać, że nie zgadzamy na przedmiotowe traktowanie kobiet, żeby nie mogły decydować o życiu prywatnym. To podstawowe prawa człowieka zawarte w konstytucji – przekonywała. 

- To jest kwestia posługiwania się właściwym językiem, kiedy mówimy o prawie do życia  - ripostował dr Tymoteusz Zych. Gość "Pulsu Trójki" przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny w 1997 roku orzekł, że zgodnie z konstytucją życie ludzkie powinno być chronione od poczęcia. Fałszywy, jego zdaniem, jest więc dyskurs przeciwstawiania sobie praw dziecka czyli człowieka najmłodszego i praw kobiet. – Jako Instytut Ordo Iuris od początku zwracamy uwagę na potrzebę ochrony praw kobiet, wsparcia kobiet znajdujących się w trudnej sytuacji w związku z ciąża, ale trzeba patrzeć na te problemy kompleksowo - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki 
Prowadzi: Łukasz Walewski
Goście: Krystyna Kacpura (dyrektor Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny), Dr Tymoteusz Zych (Instytut Ordo Iuris) 
Data emisji: 03.10.2017 
Godzina emisji: 17.45

ksem/gs