Czy PiS wie, jak zażegnać konflikt z rezydentami?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 19:07
– Myślę, że nieobecność w tym studiu pana ministra Radziwiłła (miał być gościem audycji "Puls Trójki" – przyp. red.) najlepiej świadczy o tym, że mamy pomysł, jak zażegnać konflikt z rezydentami – mówi Joanna Kopcińska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Audio
  • Joanna Kopcińska (PiS) i Elżbieta Radziszewska (PO) o proteście lekarzy rezydentów (Puls Trójki)
Protestujący lekarze rezydenci
Protestujący lekarze rezydenciFoto: Marcin Bielecki/PAP

W czwartek o godz. 17. na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym rozpoczęło się spotkanie protestujących lekarzy rezydentów z przedstawicielami rządu. W negocjacjach bierze udział m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Wcześniej Komitet Stały Rady Ministrów ogłosił przyjęcie projektu ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia. Wzrost ma następować stopniowo od przyszłego roku aż do poziomu 6 procent PKB w 2025 roku.

– Najważniejszy w wyjściu z tego protestu jest dialog, bo tylko w wyniku konstruktywnego dialogu możemy znaleźć rozwiązania, tym bardziej, że dzisiaj pojawiły się nowe rozwiązania. Nowe o tyle, że Komitet Stały RM rekomendował rządowi przyjęcie projektu ustawy zwiększającej nakłady na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB. To praktycznie konsumuje postulaty protestujących rezydentów – przekonuje Joanna Kopcińska.

Do trwającycych negocjacji ministra Radziwiłła z protestującymi lekarzami rezydentami z rezerwą odniosła się Elżbieta Radziszewska z Platformy Obywatelskiej. – Minister zdrowia od tego jest, żeby rozmawiać. Przez ostatnie dwa lata te rozmowy nie toczyły się zbyt dobrze. To sam minister wykreował sobie ten protest – uważa posłanka.

Czy projekt ustawy zwiekszającej nakłady na ochronę zdrowia można nazwać historycznym? Zachęcamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Joanna Kopcińska (Prawo i Sprawiedliwość), Elżbieta Radziszewska (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 19.10.2017
Godzina emisji: 17.44

pg/ab

Czytaj także

Nakłady na służbę zdrowia do 2025 r. osiągną 6 proc. PKB. Jest projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 13:32
Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który Stały Komitet Rady Ministrów w czwartek rekomendował rządowi.
rozwiń zwiń