X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Spór o handel w niedzielę. "Chcemy ulżyć milionowi pracowników", "Można zmienić kodeks pracy"

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 18:38
– Przesłanką powstania tego projektu jest ulżenie ponad milionowi pracowników branży handlowej, którzy są przeciążeni – mówił na antenie Trójki Marek Lewandowski, rzecznik NSZZ "Solidarność". - W kodeksie pracy, zmieniając zaledwie jeden artykuł, można dopisać, że pracownikom przysługują np. dwie niedziele wolne - stwierdził Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji "Lewiatan". 
Audio
  • Spór o handel w niedzielę nie ucicha. Według "Solidarności" wszystkie niedziele w miesiącu powinny być wolne w handlu (Puls Trójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay

Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przyjęła w czwartek projekt ustawy ograniczającej handel w niedziele wraz z poprawkami naniesionymi podczas prac podkomisji ds. rynku pracy. Po poprawkach projekt zakłada, że handel ma być dozwolony w drugą i czwartą niedzielę miesiąca oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia. Podkomisja poszerzyła także katalog placówek, które byłyby wyłączone z zakazu handlu w niedziele. Oryginalnie projekt obywatelski przewidywał wszystkie wolne od handlu niedziele. Jak podkreślił Piotr Duda, "nie ma w tej kwestii konsekwencji, ponieważ PiS przed wyborami obiecywał, że wolne od handlu będą wszystkie niedziele".

- Przesłanką powstania tego projektu jest ulżenie losu ponad miliona pracowników w branży handlowej.  Niestety w większości, a większość z nich to kobiety, są zmuszani do pracy w niedzielę - mówił Lewandowski.  - Niestety niedziela stała się zwykłym dniem pracy, chociaż ustawowo określona jest jako dzień wolny od pracy - dodał. Rzecznik NSZZ "Solidarność" przywoływał też różnice w warunkach pracy w handlu w jednej z sieci wielkopowierzchniowych w Polsce i Niemczech. - Jeśli porównamy Lidla polskiego i niemieckiego, to u naszych sąsiadów są dwukrotnie większe obsady na sklepach. Już pomijam to, że czterokrotnie więcej zarabiają, choć różnica w cenach towarów nie jest nawet dwukrotna - podkreślił gość "Pulsu Trójki".

- Nasza propozycja była bardzo prosta i rozwiązywała problem. W kodeksie pracy, zmieniając zaledwie jeden artykuł, można dopisać, że pracownikom przysługują np. dwie niedziele wolne. Związkowcy nie chcieli tego zrobić, przygotowali ustawę branżową, która ogranicza handel, a w wielu przypadkach wręcz zakazuje handlu w niedzielę - zaznaczył Mordasewicz. - Gdybyśmy dopisali taki zapis do kodeksu pracy to objęło by to 90 proc. zatrudnionych w handlu, bo tylko 10 proc. ma umowę cywilną - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Jeremi Mordasewicz (ekspert Konfederacji "Lewiatan"), Marek Lewandowski (rzecznik NSZZ "Solidarność")
Data emisji: 30.10.2017
Godzina emisji: 17.44

dcz/gs

Czytaj także

Kompromis czy "zgniły" kompromis. Zakaz handlu w niedziele dzieli polityków

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 19:10
– Propozycja, aby ograniczyć handel do dwóch niedziel w miesiącu, jest dobrym kompromisem pomiędzy tym, co proponuje PiS, a tym, co proponuje Komitet Inicjatywy Ustawodawczej – mówił w "Pulsie Trójki" Jan Mosiński z PiS. – To jest zgniły kompromis. I nikogo nie zadowala – ripostował Mirosław Suchoń z Nowoczesnej.
rozwiń zwiń