X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rząd poparł Centralny Port Komunikacyjny. "Za 10 lat pierwszy samolot"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 19:27
– Konflikty towarzyszą czasem inwestycjom publicznym – powiedział w "Pulsie Trójki" pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild, mówiąc o procesie planowania i budowy nowego lotniska.
Audio
  • Mikołaj Wild o Centralnym Porcie Komunikacyjnym (Puls Trójki)
Pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild
Pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Rząd przyjął uchwałę dotyczącą koncepcji budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. W komunikacie podkreślono, że budowa jest konieczna ze względu na ograniczoną przepustowość lotniska imienia Fryderyka Chopina w Warszawie oraz fakt, że nie może ono pełnić funkcji dużego lotniska przesiadkowego. 

Centralny Port Komunikacyjny ma powstać w gminie Baranów, 40 kilometrów na zachód od Warszawy, nieopodal kolejowego szlaku z Łodzi do Warszawy oraz autostrady A2. Lotnisko docelowo ma obsługiwać nawet 100 milionów pasażerów rocznie. Obiekt wraz z towarzyszącą infrastrukturą drogową i kolejową ma kosztować około 30-35 miliardów złotych. 

Mikołaj Wild powiedział w "Pulsie Trójki", że na początek prac, rozumianych jako wbicie pierwszej łopaty, trzeba poczekać jeszcze 4 lata. Jak wyjaśnił, pierwsze dwa lata to czas na badania środowiskowie i geologiczne oraz rozmowy z mieszkańcami, aby zbudować ten port "na zgodzie". – Konflikty towarzyszą czasem inwestycjom publicznym – zauważył Wild. 

– Kolejne dwa lata to proces projektowania, następne 6 lat to już prace budowlane. Za 10 lat pierwszy samolot – nakreślił plan pełnomocnik rządu. Zaznaczył, że podawany obecnie koszt inwestycji jest tylko szacunkowy. Dokładne określenie nastąpi dopiero po okresie przygotowawczym. Wild poinformował też, że przy okazji budowy lotniska, na inwestycje drogowe przeznaczone zostanie nawet 7 mld zł.

Na co mogą liczyć ludzie, którzy dziś mieszkają na terenie planowanego lotniska? Jakie mamy gwarancje, że CPK faktycznie stanie się wielkim portem przesiadkowym? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Walewski
Gość: Mikołaj Wild (pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego)
Data emisji: 7.11.2017
Godzina emisji: 17.45

fc/ab

Czytaj także

Rośnie liczba pasażerów na polskich lotniskach

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2017 12:07
Liczba pasażerów na polskich lotniskach w 2035 roku może sięgnąć 94 mln - to najnowsza prognoza Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Na koniec 2017 roku liczba ta ma wynieść 36 mln podróżnych. Z danych ULC wynika, że możliwości obsługi pasażerów Lotniska Chopina wyczerpią się w 2022 roku. O natężeniu ruchu lotniczego w Polsce mówił w Polskim Radiu 24 Dominik Sipiński (portal Pasażer.com).
rozwiń zwiń