Rezolucja PE ws. Polski. "To porażka gremiów kierowniczych UE"

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2017 19:03
– Uważam, że to, że rząd naraża Polaków i Polskę na tę procedurę, stawia nas w fatalnym świetle – powiedział Sławomir Nitras (PO). Tadeusz Cymański (PiS) stwierdził z kolei, że to nie rząd jest winien, tylko gremia kierownicze Unii Europejskiej.
Audio
  • Sławomir Nitras (PO) i Tadeusz Cymański (PiS) o rezolucji PE ws. Polski (Puls Trójki)
Parlament Europejski
Parlament EuropejskiFoto: jorisvo/shutterstock.com

Europosłowie na sesji w Strasburgu przyjęli krytyczną wobec Polski rezolucję. Parlament Europejski rozpoczął też procedurę uruchamiającą artykuł 7. unijnego traktatu. Na razie mowa jest o pierwszym etapie, czyli wniosku do krajów stwierdzającym zagrożenie dla praworządności w Polsce. Ale ostatnim etapem są sankcje. Przyjęcie rezolucji poprzedziła debata. 

– Rozumiem, co znaczą sankcje, ale przed tym gigantycznym dylematem postawił nas polski rząd. Sytuacja jest dramatyczna i rada ministrów nie do końca zdaje sobie z tego sprawę. To polski rząd łamie konstytucję i traktat europejski. Naraża Polskę i Polaków na wielkie ryzyko nie przestrzegając prawa polskiego i europejskiego. Grozi nam niebezpieczeństwo i izolacja. Dla mnie ten rząd powinien podać się do dymisji – stwierdził Sławomir Nitras.

Tadeusz Cymański stwierdził z kolei, że "zawsze jest chór oburzonych i zasmuconych". – Ja należę do tych drugich. To nie jest kwestia poglądów i naszego rządu. To jest porażka kierowniczych gremiów Unii Europejskiej. Mamy do czynienia ze zjawiskiem, któremu ciężko się przeciwstawić. Nie chcę powiedzieć, że nie można zrobić więcej, ale tu nie ma dobrej woli i obiektywizmu – dodał Cymański.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Tadeusz Cymański (PiS), Sławomir Nitras (PO)
Data emisji: 16.11.2017
Godzina emisji: 17.45

koz/ab

Czytaj także

Burza wokół rezolucji Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 18:37
– Ta rezolucja to wstyd i hańba – powiedział na antenie Trójki Ryszard Czarnecki (PiS). Adam Szejnfeld (PO) stwierdził z kolei, że to nie jest rezolucja przeciwko Polsce, tylko przeciwko rządowi Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń