X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna być pociągnięta do odpowiedzialności karnej"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 18:50
Jan Śpiewak ze Stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa" powiedział na antenie radiowej Trójki, że prezydent Warszawy powinna być pociągnięta do odpowiedzialności karnej w związku ze sprawą kamienicy przy ul. Noakowskiego 16. Stwierdził, że nieruchomość została przejęta nielegalnie, a sama Hanna Gronkiewicz-Waltz popełniła przestepstwo urzędnicze.
Audio
  • Rodzina Andrzeja Waltza przejęła majątek pochodzący z przestępstwa (Puls Trójki)
Kamienica przy Noakowskiego 16 w Warszawie
Kamienica przy Noakowskiego 16 w WarszawieFoto: PAP/Tomasz Gzell

Pod lupę komisji weryfikacyjnej trafiła dziś sprawa kamienicy przy ul. Noakowskiego 16 w Warszawie – głośna dlatego, że jej część nabył Andrzej Waltz, mąż Hanny Gronkiewicz-Waltz. 

Czytaj więcej
04.12 komisja.jpg
Świadek o reprywatyzacji kamienicy przy Noakowskiego 16: nie było żadnego polecenia ze strony pani prezydent, żeby coś ze sprawą zrobić

Kamienica przed wojną należała do żydowskiej rodziny Oppenheimów. Najprawdopodobniej na podstawie sfałszowanych dokumentów została ona przejęta przez szmalcowników. Następnie prawo do budynku odkupiła rodzina męża prezydent Warszawy. Wuj Andrzeja Waltza wszedł w posiadanie mienia od ludzi, którzy nielegalnie przejęli budynek. Po latach okazało się, że prawowici spadkobiercy kamienicy wciąż żyją.

Następnie budynek przejęła firma "Fenix", która podniosła czynsz mieszkańcom nawet o 1000 proc. Hanna Gronkiewicz-Waltz odmówiła składania zeznań, jako że stroną w sprawie jest jej mąż.

– Ta historia jest znana wszystkim zainteresowanym od 2007 roku, kiedy to tygodnik "Wprost" opublikował artykuł na ten temat. W 2014 roku znowu była ona obiektem publikacji prasowych. (…) Od 2012 roku ratusz posiadał dokumenty, z których jasno wynikało, że kamienica została przejęta nielegalnie  mówił Komisji Weryfikacyjnej Jan Śpiewak.  To jednoznacznie obciąża panią prezydent  dodał. 

 W 2012 roku był wyrok sądu. Są prawomocne decyzje urzędów w tej sprawie. Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna była wznowić postępowanie. Nie zrobiła tego, nie spełniła swoich obowiązków. Powinna być pociągnięta do odpowiedzialności karnej. To jest przestępstwo urzędnicze. Gdy wychodzą nowe okoliczności w sprawie, urząd ma obowiązek wznowić postępowanie – podkreślił działacz miejski.   

Prowadzący audycję przywołał słowa Andrzeja Waltza, który mówił, że nie ponosi odpowiedzialności za sprawy, które miały miejsce przed jego narodzeniem.

– Nie ponosimy odpowiedzialności za to, co robili nasi przodkowie. Jeżeli jednak czerpiemy korzyści z tego, że w naszej rodzinie były osoby, które były przestępcami, to nasza rola przestaje być obojętna. Należy mieć to na względzie  zaznaczył dr Tomasz Luterek.

– Kiedy pan Waltz powziął wiedzę, że majątek pochodzi z przestępstwa, nie powinien był występować o jego zwrot, a jeśli miał już z tego tytułu jakiekolwiek pieniądze, to powinien był je zwrócić. Wydaje mi się, że tak postępują uczciwi ludzie  dodał.    

Jan Śpiewak przypomniał, że krewniak Waltza nie był postacią krystalicznie czystą.  Wuj pana Waltza, Roman Kępski, to było niezłe "ziółko". To człowiek zamieszany w afery gospodarcze, we współpracę z służbami bezpieczeństwa. Spędził bardzo wiele lat w więzieniu  przypomniał Śpiewak. – Skoro mąż pani Hanny Gronkiewicz-Waltz wiedział, że odziedziczył kamienicę po takim człowieku, to mógł przypuszczać, że coś może być z nią nie tak  dodał. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Jan Śpiewak (prezes Stowarzyszenia "Wolne Miasto Warszawa"), dr Tomasz Luterek (prawnik, biegły sądowy z zakresu wyceny nieruchomości)
Data emisji: 4.12.2017
Godzina emisji: 17.45

dcz/iwo

Czytaj także

Hanna Gronkiewicz-Waltz: odmawiam zeznań, ponieważ stroną w sprawie jest mój mąż

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 09:55
- Korzystam z prawa do odmowy zeznań w charakterze świadka przed komisją weryfikacyjną ws. kamienicy przy ul. Noakowskiego 16, ponieważ stroną w sprawie jest mój mąż - powiedziała prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.
rozwiń zwiń