Na ostatniej prostej reformy sądownictwa nie ustają spory o konstytucyjność

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 18:56
– Są dwa kluczowe elementy, które czynią ustawę o KRS nie do przyjęcia z punktu widzenia konstytucyjnego - mówił w Trójce sędzia Sławomir Pałka (Krajowa Rada Sądownictwa). - Te przepisy konstytucji są niejasne. Jeśli odwołamy się jednak do wykładni porównawczej, to jednak w wielu krajach jest takie rozwiązanie – stwierdził prof. Piotr Kruszyński (Uniwersytet Warszawski).
Audio
  • Prof. Piotr Kruszyński i sędzia Sławomir Pałka dyskutowali o ustawach o KRS i SN (Puls Trójki)
Posiedzenie Sejmu RP
Posiedzenie Sejmu RPFoto: PAP/Leszek Szymański

Sejm debatuje nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Projekty zawierają poprawki Prawa i Sprawiedliwości, które zostały wniesione podczas prac sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 

Sędzia Sławomir Pałka jednoznacznie stwierdził, że zapisy ustawy o KRS są niekonstytucyjne. – Uważam, że zapisy tych ustaw są bardzo złe, zarówno jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, jak i o ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Są dwa kluczowe elementy, które czynią ustawę o KRS nie do przyjęcia z punktu widzenia konstytucyjnego. Po pierwsze to kwestia wyboru sędziów przez Sejm, a nie przez członków Rady. I drugie to skrócenie kadencji obecnych członków Rady. Obydwa te rozwiązania naruszają w jawny sposób konstytucję – stwierdził.

Innego zdania był profesor Piotr Kruszyński. – Te przepisy konstytucji są niejasne. Jeśli odwołamy się jednak do wykładni porównawczej, to jednak w wielu krajach jest takie rozwiązanie. Republika Federalna Niemiec – tam sędziów mianują ministrowie landów. Hiszpania – Kortezy wybierają sędziów. Austria – prezydent federalny. Różne są rozwiązania, więc mówienie w sposób jednoznaczny, że te postulaty są bardzo groźne i nie mają wiele wspólnego z praworządnością, idzie moim zdaniem zbyt daleko – mówił Piotr Kruszyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Prof. Piotr Kruszyński (Uniwersytet Warszawski), sędzia Sławomir Pałka (Krajowa Rada Sądownictwa)
Data emisji: 6.12.2017
Godzina emisji: 17.45

dcz/gs

Czytaj także

Jacek Sasin: nowy projekt ustaw uwzględnia wszystkie oczekiwania prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 09:59
– Wszystkie poprawki, które weszły do projektu ustaw, były wcześniej uzgodnione z prezydentem – powiedział Jacek Sasin, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń