X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Na ostatniej prostej reformy sądownictwa nie ustają spory o konstytucyjność

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2017 18:56
– Są dwa kluczowe elementy, które czynią ustawę o KRS nie do przyjęcia z punktu widzenia konstytucyjnego - mówił w Trójce sędzia Sławomir Pałka (Krajowa Rada Sądownictwa). - Te przepisy konstytucji są niejasne. Jeśli odwołamy się jednak do wykładni porównawczej, to jednak w wielu krajach jest takie rozwiązanie – stwierdził prof. Piotr Kruszyński (Uniwersytet Warszawski).
Audio
  • Prof. Piotr Kruszyński i sędzia Sławomir Pałka dyskutowali o ustawach o KRS i SN (Puls Trójki)
Posiedzenie Sejmu RP
Posiedzenie Sejmu RPFoto: PAP/Leszek Szymański

Sejm debatuje nad prezydenckimi projektami ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym. Projekty zawierają poprawki Prawa i Sprawiedliwości, które zostały wniesione podczas prac sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. 

Sędzia Sławomir Pałka jednoznacznie stwierdził, że zapisy ustawy o KRS są niekonstytucyjne. – Uważam, że zapisy tych ustaw są bardzo złe, zarówno jeśli chodzi o ustawę o Sądzie Najwyższym, jak i o ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa. Są dwa kluczowe elementy, które czynią ustawę o KRS nie do przyjęcia z punktu widzenia konstytucyjnego. Po pierwsze to kwestia wyboru sędziów przez Sejm, a nie przez członków Rady. I drugie to skrócenie kadencji obecnych członków Rady. Obydwa te rozwiązania naruszają w jawny sposób konstytucję – stwierdził.

Innego zdania był profesor Piotr Kruszyński. – Te przepisy konstytucji są niejasne. Jeśli odwołamy się jednak do wykładni porównawczej, to jednak w wielu krajach jest takie rozwiązanie. Republika Federalna Niemiec – tam sędziów mianują ministrowie landów. Hiszpania – Kortezy wybierają sędziów. Austria – prezydent federalny. Różne są rozwiązania, więc mówienie w sposób jednoznaczny, że te postulaty są bardzo groźne i nie mają wiele wspólnego z praworządnością, idzie moim zdaniem zbyt daleko – mówił Piotr Kruszyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.   

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz 
Goście: Prof. Piotr Kruszyński (Uniwersytet Warszawski), sędzia Sławomir Pałka (Krajowa Rada Sądownictwa)
Data emisji: 6.12.2017
Godzina emisji: 17.45

dcz/gs

Czytaj także

Jacek Sasin: nowy projekt ustaw uwzględnia wszystkie oczekiwania prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 09:59
– Wszystkie poprawki, które weszły do projektu ustaw, były wcześniej uzgodnione z prezydentem – powiedział Jacek Sasin, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
rozwiń zwiń