Artykuł 7. Polityczny atak na Polskę czy klęska rządu PiS?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:50
KE zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7 traktatu UE wobec Polski. – To jest tylko i wyłącznie gra polityczna – komentował Jacek Żalek z PiS. – Dzisiaj Polska klęczy przed Viktorem Orbanem – ocenił Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.
Audio
  • Artykuł 7. - polityczny atak na Polskę, czy klęska rządu? Dyskutują Witold Zembaczyński i Jacek Żalek (Puls Trójki)
- W dialogu między Warszawą a KE potrzebujemy otwartości i uczciwości - tak premier Mateusz Morawiecki ocenił decyzję KE o uruchomieniu art. 7
- W dialogu między Warszawą a KE potrzebujemy otwartości i uczciwości - tak premier Mateusz Morawiecki ocenił decyzję KE o uruchomieniu art. 7Foto: PAP/Marcin Obara

Jak mówił w Trójce Jacek Żalek, decyzja podjęta przez Komisję Europejską ma polityczny wymiar. – Jest to gra wymierzona w Polskę nie dlatego, że w KE ktokolwiek interesuje się rozstrzygnięciami dotyczącymi wymiaru sprawiedliwości. Rozumiem, że ci, którzy podjęli taką decyzję, walczą o to, jaka wizja Unii Europejskiej i jej rozwoju ma przesądzić o dalszym losie politycznego bytowania Wspólnoty – mówił wiceprzewodniczący klubu PiS. – Chodzi o to, by zdyskredytować Polskę na wszelki wypadek, próbując ustawić tak polityków europejskich, by uznali, że Polska jest niewiarygodnym partnerem  dodał.

– To jest podwójnie smutny dzień w historii Polski. Zastosowanie artykułu 7. Traktatu o Unii Europejskiej przeciwko PiS przez Komisję Europejską to triumf wszystkich zwolenników tak zwanego PolExitu, który jeszcze formalnie nie następuje, ale mentalnie PiS już Polaków z Unii Europejskiej wyprowadza – powiedział Witold Zembaczyński. Jak mówił poseł Nowoczesnej, ukaranie rządu za antyobywatelskie i upolityczniające sądy ustawy to klęska Prawa i Sprawiedliwości. – Dzisiaj klęczymy jako Polska przed Orbanem, który jako przywódca państwa wielokrotnie mniejszego ludnościowo i o mniejszym potencjale unijnym, ma Polskę w garści –powiedział polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Walewski
Goście: Witold Zembaczyński (Nowoczesna), Jacek Żalek (Zjednoczona Prawica)
Data emisji: 20.12.2017
Godzina emisji: 17.45

dad/gs

Czytaj także

Zmiany w KPRM. Joanna Kopcińska będzie nowym rzecznikiem rządu

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 18:19
Posłanka PiS Joanna Kopcińska nowym rzecznikiem rządu, Marek Suski szefem gabinetu politycznego premiera, Michał Dworczyk szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Mateusz Morawiecki przedstawił w poniedziałek zmiany w swoim rządzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artykuł 7. Czego Komisja Europejska chce od polskiego rządu?

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 16:55
W przyjętych w środę kolejnych, czwartych, zaleceniach dla Polski w sprawie praworządności Komisja Europejska domaga się zmiany przegłosowanych w ubiegłym tygodniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS, a także przywrócenia niezależności Trybunału Konstytucyjnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Węgry zapowiadają weto ws. działań Komisji Europejskiej przeciwko Polsce

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 17:22
Wicepremier Węgier Zsolt Semjen zapowiedział, że jego kraj obroni Polskę przed "niesprawiedliwym, pokazowym postępowaniem politycznym". Dziś Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu procedury z artykułu 7 unijnego traktatu wobec Polski. Semjen zapewnił, że Węgry zawetują decyzję przeciwko Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komisja Europejska uruchamia art. 7 wobec Polski. Reakcje grup politycznych Parlamentu Europejskiego

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2017 18:00
Szefowie większości ugrupowań Parlamentu Europejskiego poparli w środę decyzję Komisji Europejskiej o uruchomieniu wobec Polski art. 7.1 traktatu unijnego i skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy w związku z ustawą o sądach powszechnych.
rozwiń zwiń