X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Od dziś losowanie sędziów do spraw. Potrzebna zmiana czy komplikacja?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2018 18:44
– Wprowadzamy wielki system losowy, wydajemy grube pieniądze na jakąś wielką tajemną machinę, która pod nadzorem Ministerstwa Sprawiedliwości będzie miała robić coś, co w zasadzie było robione pewnie w dziewięćdziesięciu kilku procentach sądów – mówił na antenie radiowej Trójki Krystian Markiewicz, przezes stowarzyszenia "Iustitia".
Audio
  • Od dziś losowanie sędziów do spraw. Potrzebna zmiana czy komplikacja? (Puls Trójki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym i nowelizacja ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rano w całej Polsce ruszył system losowego przydzielania spraw sędziom.

– Ustalmy jedną rzecz. Do tej pory nie było tak, że to prezesi sądów decydowali o przydzielaniu spraw. Zwykle wyglądało to tak, że każdy sędzia miał tzw. numerek albo po prostu stosowano kolejność alfabetyczną. Sprawa wpływała do sądu i w kolejności sprawy te były przypisywane sędziom – mówił Krystian Markiewicz.

Sędzia przekonywał, że istniało zabezpieczenie przed nieuczciwym doborem spraw. – Element losowości wynikał z tego, że gdy taka sprawa została wniesiona, żadna z nich nie była przydzielana konkretnemu sędziemu. Gdyby daną sprawę miał dostać ktoś, kto jest w jakiś sposób powiązany ze stroną, to od razu zostałby z niej wyłączony – podkreślił.

Barbara Piwnik przypomniała, że strony mogły sprawdzić, czy faktycznie dobór był alfabetyczny. – Gdy decydowała alfabetyczna lista sędziów i kolejność wpływu, strona miała możliwość sprawdzenia w sądzie, czy sprawa trafiła według alfabetycznej listy, czy też nastąpiło pominięcie w kolejności. W ten sposób można było skontrolować prawidłowość przydziału – mówiła była minister.  

– Przy obecnie proponowanych zmianach, jeśli strona będzie chciała sprawdzić, czy aby na pewno ktoś losowi nie pomógł w przydziale, nastąpi pewna trudność, bo dopiero informatyk, który odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie systemu, będzie mógł to potwierdzić, a z tym mogą być kłopoty – dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Barbara Piwnik (sędzia i była minister sprawiedliwości), prof. Krystian Markiewicz (prezes stowarzyszenia "Iustitia")
Data emisji: 2.01.2018
Godzina emisji: 17.44

dcz/ml/mk

Czytaj także

Prezydenckie weta i protesty ws. sądów wydarzeniami roku 2017?

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 19:03
- Wydarzenie polityczne, które najbardziej zapamiętałem w 2017 roku to zdecydowanie prezydenckie weta - powiedział na antenie Trójki dr Olgierd Annusewicz z Instytutu Nauk Politycznych UW. Prof. Sławomir Sowiński (UKSW) stwierdził natomiast, że dla niego były to lipcowe protesty ws. sądów.
rozwiń zwiń