X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zmiany w kodeksie wyborczym – usprawnienie systemu czy zamach na niezależność wyborów?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:02
Prezydent Andrzej Duda podpisał wczoraj nowelizację kodeksu wyborczego. Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą, że nowy system usprawni głosowania, opozycja uważa zaś, że partia rządząca chce wpłynąć na wynik wyborów używając nowego prawa.
Audio
  • Czy nowelizacja kodeksu wyborczego usprawni proces głosowania? (Puls Trójki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: vchal/shutterstock

Nowelizacja wydłuża m.in. kadencję samorządów z 4 do 5 lat, wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Zmienia się również sposób wyłaniania sędziów do Państwowej Komisji Wyborczej. 7 na 9 z nich ma być powoływanych przez Sejm, po jednym wybierze Trybunał Konstytucyjny i Naczelny Sąd Administracyjny.

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński stwierdził, że nowy kodeks wyborczy jest niezgodny z konstytucją. Uznał też za niewłaściwą nową metodę wyboru członków PKW i Krajowego Biura Wyborczego, którego szefa powoływać będzie minister spraw wewnętrznych. – Uważamy, że w tej sytuacji rola państwowej komisji wyborczej została tak zminimalizowana, że praktycznie niewiele będzie ona mogła zdziałać – mówił Wojciech Hermeliński.

– To są argumenty, które budzą u mnie zażenowanie. Te artykuły konstytucji, które zostały rzekomo złamane, które pan przewodniczący podaje, to jest artykuł 2., czyli najbardziej ogólny artykuł w konstytucji. Osoba biegła publicystycznie w języku polskim może wymyślić uzasadnienie, że każdy przepis łamie konstytucję lub jej nie łamie – mówił Marcin Horała.

– Twierdzenie, że zasadę równości łamie to, że opozycja będzie miała gwarancję członkostwa w każdej obwodowej komisji wyborczej, trudno uznać za brak równości. Na tej zasadzie można uznać, że zasadę równości łamie wymóg zbierania podpisów pod listami wyborczymi, bo to powoduje nierówne szanse tych list wyborczych, które nie zebrały wystarczającej listy podpisów – dodał.

Poseł PO zaznaczył, że Marcin Horała odniósł się lekceważąco do uwag przewodniczącego PKW. – Jeśli mamy tu mówić o jakichkolwiek żenujących wypowiedziach, bo takim sformułowaniem posłużył się pan poseł, to jedynie do jego wypowiedzi takiego określenia można by użyć. Jeżeli mówimy o podstawowym elemencie demokratycznego państwa, a mianowicie o wyborach do parlamentu i ich niezależności, to słysząc tak wielkie obawy i zastrzeżenia co do ich przejrzystości i niezależności od partii rządzącej, pan poseł w wyjątkowo łatwy sposób zbywa je nie tylko kłamstwami, ale w taki lekceważący sposób zwraca się do osoby, która ma wybitny dorobek nie tylko prawniczy, ale też jako państwowiec – stwierdził Arkadiusz Myrcha.  

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Walewski  
Goście: Marcin Horała (Prawo i Sprawiedliwość), Arkadiusz Myrcha (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 17.01.2018
Godzina emisji: 17.44

dcz/ml

Czytaj także

Szef PKW krytycznie o zmianach w Kodeksie wyborczym. Chce spotkać się w tej sprawie z prezydentem

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2017 18:56
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej krytykuje uchwalone przez Sejm zmiany w Kodeksie wyborczym. Wojciech Hermeliński zapowiedział, że chce się spotkać w tej sprawie z prezydentem Andrzejem Dudą.
rozwiń zwiń