Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej. Jutro głosowanie w Senacie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej. Jutro głosowanie w Senacie
Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacjiFoto: PAP/Jakub Kamiński

– Komisja Weryfikacyjna powinna dostać większe uprawnienia, by skutecznie i szybko działać, a także zmobilizować świadków do stawiania się przed nią – mówił w "Pulsie Trójki" Paweł Lisiecki z PiS.

Posłuchaj

Nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej w Senacie (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Senatorowie zajmowali się dziś nowelizacją ustawy o komisji weryfikacyjnej. Zakłada ona zwiększenie kwot grzywien za pierwsze niestawiennictwo przed komisją do 10 tys. zł i do 30 tys. zł za kolejne. Dodatkowo daje możliwość zatrzymania i doprowadzenia na rozprawę świadka decyzją prokuratora okręgowego. Nowelizację przed tygodniem przyjął Sejm.

 – Komisja Weryfikacyjna powinna dostać te uprawnienia, o które wnioskują posłowie PiS. Z kilku powodów – wyliczał poseł Lisiecki. – Po pierwsze, by skutecznie i szybko działać, ale również dlatego, by osoby, które są wzywane na świadków, stawiały się przed komisją – przekonywał poseł PiS.

– Komisja i tak ma już bardzo wiele kompetencji, które są kwestionowane przez konstytucjonalistów – tłumaczył z kolei Marcin Święcicki z PO. – To  uprawnienia organów sądowych, prokuratury, administracji. Po drugie to, co komisja robi, służy olbrzymiej, jednostronnej akcji politycznej – przekonywał poseł PO.

– Nie byłoby tej komisji, gdyby nie złote lata reprywatyzacji podczas drugiej kadencji rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz w Warszawie i setek zwróconych nieruchomości – podkreślił poseł PiS. – Co do kwestii sądów, to przypominam, że również sądy ustanawiały kuratorów na rzecz osób które zmarły. Dawały możliwość zbywania tego mienia, działając w sposób przestępczy – podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Walewski  
Goście: Paweł Lisiecki (Prawo i Sprawiedliwość), Marcin Święcicki (Platforma Obywatelska)
Data emisji: 18.01.2018
Godzina emisji: 17.44

ksem/ml

Polecane