Czy prezydent dobrze zrobił podpisując nowelizację ustawy o IPN?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy prezydent dobrze zrobił podpisując nowelizację ustawy o IPN?
Prezydent Andrzej DudaFoto: shutterstock/Drop of Light

Prezydent poinformował we wtorek, że zdecydował się podpisać nowelę ustawy o IPN, jednocześnie kierując ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".

Posłuchaj

Michał Szułdrzyński i Piotr Zaremba o nowelizacji ustawie o IPN (Trójka/Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Decyzja prezydenta jest najmniej zła ze wszystkich decyzji, które mógł podjąć. Istniał dość duży nacisk ze strony środowiska PiS, żeby prezydent ustawę podpisał. Jak mówił Jarosław Kaczyński, to jest kwestia walki o godność. Wycofanie się przez Andrzeja Dudę w takiej sytuacji było prawie niemożliwe – ocenił Michał Szułdrzyński. – Z drugiej strony, opozycja i przeciwnicy tej ustawy oczekiwali weta – dodał.

Piotr Zaremba powiedział, że obóz rządowy traktuje każdą wątpliwość wokół nowelizacji ustawy o IPN jako rodzaj ustępstwa. – Bardzo ciężko jest zapisać wszystkie możliwe warianty tej ustawy w taki precyzyjny sposób – ocenił. Jego zdaniem, ta ustawa ma charakter deklaracji i symbolu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Nowela o IPN

Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, którą podpisał prezydent, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne – będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".

Nowelizacja wywołała kontrowersje m.in. w Izraelu, USA i na Ukrainie. Krytycznie odniosły się do niej władze Izraela. Ambasador Anna Azari podczas obchodów 73. rocznicy wyzwolenia byłego niemieckiego obozu Auschwitz zaapelowała o zmianę nowelizacji. Podkreśliła, że "Izrael traktuje ją jak możliwość kary za świadectwo ocalałych z Zagłady". Amerykański Departament Stanu zaapelował do Polski o ponowne przeanalizowanie nowelizacji ustawy o IPN z punktu widzenia jej potencjalnego wpływu na zasady wolności słowa i "naszej zdolności do pozostania realnymi partnerami".

W ubiegły czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno–historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. Identyczny zespół ma powstać w Izraelu.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Łukasz Karusta
Goście: Michał Szułdrzyński (Rzeczpospolita) i Piotr Zaremba (Dziennik Gazeta Prawna)
Data emisji: 6.02.2018
Godzina emisji: 17.45

mg/ml

Polecane