Premier Mateusz Morawiecki leci do Berlina. Co przyniesie rozmowa z Angelą Merkel?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 19:08
–Jesteśmy dla Niemiec ważnym partnerem gospodarczym, ale nie zapominajmy o tym, by bronić własnego interesu – powiedziała na antenie Trójki Olga Doleśniak Harczuk z "Gazety Polskiej Codziennie". Cornelius Ochmann z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej dodał, że obserwujemy nowe otwarcie ze strony naszego zachodniego sąsiada. 
Audio
  • Co przyniesie wizyta Mateusza Morawieckiego w Berlinie? (Puls Trójki)
Kanclerz Niemiec Angela Merkel
Kanclerz Niemiec Angela MerkelFoto: 360b/shutterstock.com

Premier Mateusz Morawiecki złoży w piątek 16 lutego wizytę w Berlinie i spotka się z kanclerz Angelą Merkel - poinformowała rzecznik rządu Joanna Kopcińska.

– Sądząc po tym, co Angela Merkel zaprezentowała w swoim ostatnim wystąpieniu, mamy pewne przesłanki dotyczące ewentualnych wątków rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim. Między wierszami można było odczytać, że będzie to m.in. polityka europejska, polityka imigracyjna i spór między Warszawą a Komisją Europejską. Na pewno będzie też omawiana kwestia intensyfikacji prac w formacie Weimarskim. Uważam, że powinnismy dążyć do tego, by mieć dobre relacje z Niemcami. Jest to nasz sąsiad i ważny partner do współpracy. Moim zdaniem powinniśmy się teraz skupić na kwestiach związanych z bezpieczeństwem – powiedziała Olga Doleśniak-Harczuk.

Cornelius Ochmann dodał, że mamy do czynienia z nowym otwarciem ze strony niemieckiej. – Po wizycie ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza przyszedł czas na następny krok. W Berlinie mimo komplikacji z tworzeniem rzadu, Angela Merkel znalazła czas, by się spotkać naszym premierem i to jest dobra wiadomość. Moim zdaniem będzie to rozmowa szukania kompromisów i spojrzenia w przyszłość Unii Europejskiej oraz roli Polski w kształtowaniu polityki europejskiej – dodał Ochmann.

Zachęcamy do słuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Olga Doleśniak-Harczuk ("Gazeta Polska Codziennie") i Cornelius Ochmann (Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej)
Data emisji: 12.02.2018
Godzina emisji: 17.45

koz/gs

Czytaj także

Rex Tillerson w Polsce. "Ta wizyta wpisuje się w szerszą całość"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2018 18:50
- Poza Warszawą Rex Tillerson odwiedzi Londyn, Paryż i Davos. Jeżeli brać to pod uwagę, to również pokazuje znaczenie Polski w polityce zagranicznej USA - powiedział w "Pulsie Trójki" Marcin Makowski z "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń