X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy uchwała Senatu w 50. rocznicę wydarzeń marcowych jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 18:54
– Słowo "przepraszam" w tym projekcie dotyczy tego, ze wśród komunistów byli też niestety Polacy. To właśnie za nich chcemy przeprosić – powiedział na antenie Trójki senator Jan Żaryn (PiS). Senat Jan Rulewski (PO) stwierdził z kolei, że akcent w tej uchwale powinien być przede wszystkim położony na młodzież.
Audio
  • Jan Żaryn i Jan Rulewski o projekcie uchwały ws. Marca 1968 roku (Puls Trójki)
Budynek Senatu RP
Budynek Senatu RPFoto: senat.gov.pl

Prof. Jan Żaryn złożył w Senacie projekt uchwały w 50. rocznicę wydarzeń marcowych, który głosi m.in.: "Musimy jednak przyznać, że komunistami byli także Polacy, za których dziś wypada nam przeprosić zarówno wyrzucone wówczas rodziny polskie pochodzenia żydowskiego, jak i ich potomków żyjących obecnie często w nieświadomości, komu zawdzięczają swój los. Przepraszamy". 

– Przepraszanie jest tu nie na miejscu. Uważam, ze rozliczyliśmy się z antysemityzmem w wykonaniu PZPR pod dyktando Moskwy. Trzeba pamiętać, że to nie jest jedyny sens tej ustawy. Apeluję, żeby przede wszystkim wspomnieć, jaką cenę młodzież zapłaciła za ten bunt. W projekcie platformy to właśnie na młodzież kładziemy największy akcent – powiedział Jan Rulewski.

Jan Żaryn przypomniał, że sednem ustawy jest właśnie upamiętnienie młodzieży. – Ten emocjonalny bunt wpisywał się w wielką polską tradycję wolnościową. To chcemy podkreślić, ale chcemy także uhonorować instytucję Kościoła katolickiego, bo wówczas Episkopat Polski, jako jeden z nielicznych, wsparł polską młodzież, podkreślając jej prawo do życia w wolności. Co do słowa "przepraszam", to dotyczy ono przede wszystkim tych komunistów, którzy byli Polakami. To właśnie za nich chcemy przeprosić – dodał senator PiS.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Jan Żaryn (senator PiS), Jan Rulewski (senator PO)
Data emisji: 27.02.2018
Godzina emisji: 17.45

koz/kw

Czytaj także

Wyniki z Pjongczangu pokłosiem niedoinwestowania sportów zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 18:55
Kończą się igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Wszystko wskazuje na to, że jedyne medale przywiezione z Korei Południowej będą należały do skoczków narciarskich. – Okres od Soczi do Pjongczangu został zmarnowany – komentował w radiowej Trójce Mirosław Żukowski z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o ustawę o IPN. "Prawo albo obowiązuje, albo nie"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 18:37
– Nie ma czegoś takiego jak "zamrożenie ustawy". Prawo albo obowiązuje, albo nie. Oczywiście czekamy wszyscy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, jego werdykt będzie wiążący – powiedział na antenie Trójki Krzysztof Mróz (PiS). – Nie dalej jak kilka dni temu marszałek Karczewski mówił, że ustawa o IPN nie będzie miała zastosowania – stwierdził Paweł Pudłowski (Nowoczesna). 
rozwiń zwiń