Czy uchwała Senatu w 50. rocznicę wydarzeń marcowych jest potrzebna?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2018 18:54
– Słowo "przepraszam" w tym projekcie dotyczy tego, ze wśród komunistów byli też niestety Polacy. To właśnie za nich chcemy przeprosić – powiedział na antenie Trójki senator Jan Żaryn (PiS). Senat Jan Rulewski (PO) stwierdził z kolei, że akcent w tej uchwale powinien być przede wszystkim położony na młodzież.
Audio
  • Jan Żaryn i Jan Rulewski o projekcie uchwały ws. Marca 1968 roku (Puls Trójki)
Senat - zdjęcie ilustracyjne
Senat - zdjęcie ilustracyjneFoto: senat.gov.pl

Prof. Jan Żaryn złożył w Senacie projekt uchwały w 50. rocznicę wydarzeń marcowych, który głosi m.in.: "Musimy jednak przyznać, że komunistami byli także Polacy, za których dziś wypada nam przeprosić zarówno wyrzucone wówczas rodziny polskie pochodzenia żydowskiego, jak i ich potomków żyjących obecnie często w nieświadomości, komu zawdzięczają swój los. Przepraszamy". 

– Przepraszanie jest tu nie na miejscu. Uważam, ze rozliczyliśmy się z antysemityzmem w wykonaniu PZPR pod dyktando Moskwy. Trzeba pamiętać, że to nie jest jedyny sens tej ustawy. Apeluję, żeby przede wszystkim wspomnieć, jaką cenę młodzież zapłaciła za ten bunt. W projekcie platformy to właśnie na młodzież kładziemy największy akcent – powiedział Jan Rulewski.

Jan Żaryn przypomniał, że sednem ustawy jest właśnie upamiętnienie młodzieży. – Ten emocjonalny bunt wpisywał się w wielką polską tradycję wolnościową. To chcemy podkreślić, ale chcemy także uhonorować instytucję Kościoła katolickiego, bo wówczas Episkopat Polski, jako jeden z nielicznych, wsparł polską młodzież, podkreślając jej prawo do życia w wolności. Co do słowa "przepraszam", to dotyczy ono przede wszystkim tych komunistów, którzy byli Polakami. To właśnie za nich chcemy przeprosić – dodał senator PiS.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: prof. Jan Żaryn (senator PiS), Jan Rulewski (senator PO)
Data emisji: 27.02.2018
Godzina emisji: 17.45

koz/kw

Czytaj także

Wyniki z Pjongczangu pokłosiem niedoinwestowania sportów zimowych?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2018 18:55
Kończą się igrzyska olimpijskie w Pjongczangu. Wszystko wskazuje na to, że jedyne medale przywiezione z Korei Południowej będą należały do skoczków narciarskich. – Okres od Soczi do Pjongczangu został zmarnowany – komentował w radiowej Trójce Mirosław Żukowski z "Rzeczpospolitej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór o ustawę o IPN. "Prawo albo obowiązuje, albo nie"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 18:37
– Nie ma czegoś takiego jak "zamrożenie ustawy". Prawo albo obowiązuje, albo nie. Oczywiście czekamy wszyscy na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, jego werdykt będzie wiążący – powiedział na antenie Trójki Krzysztof Mróz (PiS). – Nie dalej jak kilka dni temu marszałek Karczewski mówił, że ustawa o IPN nie będzie miała zastosowania – stwierdził Paweł Pudłowski (Nowoczesna). 
rozwiń zwiń