X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Po rozmowach zespołów w Izraelu. "Serdecznie na początku nie było, ale zakończyliśmy w niezłej atmosferze"

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2018 18:37
Rządowy zespół ds. relacji polsko-izraelskich zakończył wizytę w Izraelu. – Pytano o różne kwestie, a najdłuższe były debaty na temat rozumienia tego prawa, które zostało przyjęte. Były też sprawy historyczne, a państwo z instytutu Jad Waszem wyrażali swoje zaniepokojenie wobec tego, co się w Polsce dzieje – powiedział dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej, członek zespółu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem.
Audio
  • Dr Mateusz Szpytma z Instytutu Pamięci Narodowej o spotkaniu zespołów ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem (Puls Trójki)
Wiceminister MSZ Bartosz Cichocki(P) podczas spotkania z dyrektorem generalnym izraelskiego resortu spraw zagranicznych Yuvalem Rotem
Wiceminister MSZ Bartosz Cichocki(P) podczas spotkania z dyrektorem generalnym izraelskiego resortu spraw zagranicznych Yuvalem RotemFoto: PAP/EPA/ATEF SAFADI

Pięcioosobowa delegacja z Polski, na czele z wiceministrem spraw zagranicznych Bartoszem Cichockim, wróciła z Izraela. Wczoraj przez ponad cztery godziny przedstawiciele delegacji obu państw prowadzili rozmowy w siedzibie izraelskiego ministerstwa spraw zagranicznych w Jerozolimie. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim wprowadzonej w życie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Strona polska wyjaśniła wątpliwości rządu Izraela, który obawiał się, że przepisy ograniczą swobodę dyskusji na temat Holokaustu czy badania historyków w tym zakresie. 

– Strona izraelska kilkukrotnie zaznaczała ze zdaje sobie sprawę, że nie mogą wpływać na zmianę polskiego prawa i niezręczne byłoby, gdyby żądali czegoś takiego. Wyrażali natomiast bardzo stanowczo swoje zdziwienie, pytali, po co w ogóle potrzebne jest to prawo. Twierdzą, że absolutnie nie ma takiej potrzeby i wystarczy działalność edukacyjna, by zapobiegać tym nieprawdziwym informacjom – powiedział dr Mateusz Szpytma z Instytut Pamięci Narodowej.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

Długie rozmowy dotyczyły wielu zagadnień. Przeważały tematy natury prawnej, ale także historyczne i społeczne. Strona izraelska wyrażała zaniepokojenie rosnącym, ich zdaniem, antysemityzmem w Polsce. Nie obyło się również bez pytań trudnych. – Były takie pytania, których się nie spodziewałem, ale byłem na nie przygotowany. Tematyką interesuję się nie od dziś  tłumaczył gość radiowej Trójki. Nie zdradził jednak, o jakie kwestie chodziło. – Zawsze przy takich rozmowach są tajemnice – podkreślił.

To nie ostatnie takie spotkanie. I choć termin następnego nie jest jeszcze znany, to strona polska liczy, że odbędzie się ono w Warszawie. Kolejnym krokiem ku naprawie polsko-izraelskich relacji miałoby być powstanie nowej instytucji, stale dbającej o kondycję dialogu polsko-izraelskiego.  Byłoby to coś dobrego. Nie naciskamy w tej sprawie, ale propozycja leży na stole. Jeśli druga strona ją podchwyci, to my chętnie w to wejdziemy, bo widzę, że jest deficyt otwartych rozmów na poziomie eksperckim – powiedział dr Mateusz Szpytma. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Ernest Zozuń
Gość: dr Mateusz Szpytma (Instytut Pamięci Narodowej, członek zespółu ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem)
Data emisji: 2.03.2018
Godzina emisji: 17.45

rr/kw

Czytaj także

Polsko-izraelski spór o historię

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2018 02:00
Konflikt pamięci na linii Jerozolima – Warszawa pokazał ogromny rozdźwięk w postrzeganiu wojennych wydarzeń przez społeczeństwa Polski i Izraela. Skąd biorą się aż takie różnice? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gdzie tkwią korzenie polsko-izraelskiego sporu?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 16:00
– Leciałem w tym tygodniu do Izraela z byłym ambasadorem Szewachem Weissem i nie wiedziałem wtedy jeszcze jaki spór rozpętał się na linii Tel-Awiw – Warszawa. Niezwykle ostry, dodajmy, spór o historię, w którym padają bardzo mocne słowa – mówi dziennikarz Jerzy Haszczyński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co z polsko-ukraińskimi relacjami? "Ekshumacje to tylko kawałek dużo większej całości"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2018 18:55
Ukraiński IPN w reakcji na przyjęcie przez polski parlament nowelizacji ustawy o IPN stwierdził, że "poważnie ogranicza ona pole dyskusji i dialogu" historyków oraz, że nie może on "zagwarantować ukraińskim badaczom wolności słowa na terytorium Polski". Napięcia na linii Warszawa-Kijów komentowali w Trójce Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz z Fundacji Batorego i Jakub Mielnik z tygodnika "Wprost".
rozwiń zwiń