Sejm wybrał nowych przedstawicieli do KRS. "Bojkot sędziów się nie udał"

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 19:04
Sejm wybrał we wtorek 15 sędziów na członków Krajowej Rady Sądownictwa większością trzech piątych głosów. Dziewięć kandydatur wskazał klub PiS, sześć – klub Kukiz'15.
Audio
  • Sędziowie Maciej Mitera i Krystian Markiewicz o wyborze nowych członków KRS (Puls Trójki)
Sejm wybrał nowych sędziów do KRS
Sejm wybrał nowych sędziów do KRSFoto: PAP/Marcin Obara

Za ustaloną w poniedziałek przez sejmową Komisję Sprawiedliwości i Praw Człowieka listą 15 kandydatów na członków KRS głosowało 267 posłów, nikt nie głosował przeciw, dwóch posłów wstrzymało się od głosu. Kluby PO, Nowoczesna i PSL-UED nie wzięły udziału w głosowaniu. Wymagana większość trzech piątych głosów wynosiła 162 głosy.

Sędziowie wybrani we wtorek w skład KRS to: Dariusz Drajewicz, Jarosław Dudzicz, Grzegorz Furmankiewicz, Marek Jaskulski, Joanna Kołodziej-Michałowicz, Jędrzej Kondek, Teresa Kurcyusz-Furmanik, Ewa Łąpińska, Zbigniew S. Łupina, Leszek Mazur, Maciej A. Mitera, Maciej Nawacki, Dagmara Pawełczyk-Woicka, Rafał Puchalski i Paweł K. Styrna.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" "Śniadanie w Trójce".

– W mojej ocenie , czego wynikiem jest dzisiejszy wybór. Jeżeli przez prawie trzydzieści lat w Krajowej Radzie Sądownictwa zasiadali prominentni sędziowie sądów apelacyjnych, okręgowych i tylko dwóch sędziów sądu rejonowego, to może dajmy szansę tendencji odwrotnej? Większość rejonowych i troszeczkę mniej wyższego szczebla – mówił w "Pulsie Trójki" sędzia Maciej Mitera.

– Krytykujemy sam sposób wyboru do KRS, bo w naszym przekonaniu jest on niezgodny z konstytucją, niezgodny ze standartami europejskimi. Jest to upolitycznianie wymiaru sprawiedliwości – powiedział z kolei Krystian Markiewicz. – Szkoda, że w tych trudnych czasach, kiedy niezależność sądów jest zagrożona, znalazła się grupa sędziów, która stwierdziła, że nic nie szkodzi i chce zajmować stanowisko w nowej, upolitycznionej Krajowej Radzie Sądownictwa – ocenił prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia".

Zapraszamy do wysłuchania zapisu całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Ernest Zozuń
Goście: Maciej Mitera (sędzia, członek KRS) i Krystian Markiewicz (sędzia, prezes Stowarzyszenia Sędziów "Iustitia")
Data emisji: 6.03.2018
Godzina emisji: 17.45

mg/ml

Zobacz także