Jarosław Gowin: konstytucja dla Nauki powstaje w sposób unikalny

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 18:45
– Konstytucja dla Nauki powstaje w sposób unikalny, nie tylko w skali Polski, ale także całej Unii Europejskiej – powiedział na antenie Trójki wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. 
Audio
  • Jarosław Gowin o Konstytucji dla Nauki (Puls Trójki)
Jarosław Gowin
Jarosław GowinFoto: Trójka

Projekt ustawy o szkolnictwie wyższym nazywany Konstytucją dla Nauki został skierowany do prac w komisji. W Sejmie zakończyło się pierwsze czytanie projektu reformy. 

– Ta ustawa powstaje w sposób unikalny, bo postanowiliśmy ją pisać razem ze środowiskiem akademickim. W kwestii wielkich zmian systemowych tryb prac, którym się kierujemy, jest wzorem do naśladowania dla innych członków Unii Europejskiej – powiedział Jarosław Gowin. Dodał, że dla niego istotą tej ustawy jest: wyższy poziom kształcenia studentów, wyższy poziom badań naukowych, większa autonomia uczelni i wyższy poziom finansowania w tym także wynagrodzeń dla pracowników naukowych. 

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Wicepremier stwierdził, że termin wejścia w życie ustawy, czyli 1 października 2018, jest niezagrożony – Pracowaliśmy nad nią przez ostatnie dwa i pół roku, więc nie ma już sensu dłużej zwlekać. Oczywiście trzeba też pamiętać o stanowisku prezydenta. To właśnie dlatego w tym tygodniu spotkam się z prezydentem Andrzejem Dudą, by zaprezentować mu ostateczny kształt ustawy, która trafiła do sejmu.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego)
Data emisji: 09.05.2018
Godzina emisji: 17.44

koz/ml