X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Burmistrz Jersey City nie jest dla polskiej dyplomacji partnerem do rozmów"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2018 18:43
– Burmistrz Jersey City nie jest dla polskiej dyplomacji partnerem do rozmów – powiedział na antenie Trójki senator Jan Żaryn (PiS). Senator Grzegorz Napieralski dodał z kolei, że rozmowa z samorządowcami także jest potrzebna.
Audio
  • Jan Żaryn i Grzegorz Napieralski o sporze wokół pomnika w Jersey (Puls Trójki)
Pomnik Katyński w Jersey City
Pomnik Katyński w Jersey CityFoto: Mariusz Lopusiewicz/Shutterstock.com

Burmistrz Jersey City Steven Fulop poinformował przed kilkoma dniami o projekcie stworzenia parku na terenie, gdzie stoi Pomnik Ofiar Katyńskich. Nie konsultował swych planów z Polonią. Później zapowiedział przeniesienie monumentu w inne miejsce. Wywołało to protesty Polonii m.in. w stanach Nowy Jork i New Jersey, a także władz w Warszawie. 

We wtorek media poinformowały, że miejscowy sąd przychylił się do jednego z wniosków złożonych przez przedstawicieli Polonii o tymczasowe zablokowanie zamiarów burmistrza Jersey City dot. przeniesienia monumentu. Ma on pozostać na swoim miejscu co najmniej do 29 maja. 

Więcej informacji i komentarzy na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

 Nie jest rolą polskiej dyplomacji, by dyskutować z burmistrzem Jersey City, bo to nie jest partner do rozmów. Zresztą nie ma nawet takiego mechanizmu, by te rozmowy przeprowadzić. Trzeba zatem dokonać pewnego wyboru między dwoma możliwościami. Pierwsza jest taka, że drogą dyplomatyczną dociera się do Polonii amerykańskiej, z kolei druga to bezpośredni kontakt z administracją USA. MSZ ma swoje komórki i ambasadę w Nowym Jorku. Partnerem jest, więc rząd amerykański, który powinien wspomnianego burmistrza zdyscyplinować  Powiedział Jan Żaryn.

Grzegorz Napieralski dodał z kolei, że polska dyplomacja nie powinna się ograniczać tylko do rozmów z Polonią.  Ona jest zjednoczona i aktywna, więc te rozmowy nie są na ten moment potrzebne. Trzeba rozmawiać z władzami centralnymi, ale także podjąć rozmowy właśnie z samorządem. W końcu nie wiemy jakie są tak naprawdę plany burmistrza Jersey City  stwierdził Napieralski.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Jan Żaryn (senator PiS); Grzegorz Napieralski (senator niezrzeszony)
Data emisji: 10.05.2018
Godzina emisji: 17.44

koz/kw