Czy legalizacja związków partnerskich jest niezgodna z konstytucją?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 19:30
– Polska konstytucja nie zabrania zawierania związków partnerskich – stwierdziła na antenie Trójki Paulina Henning-Kloska (Nowoczesna). Piotr Strzembosz (Prawica Rzeczpospolitej) zaznaczył z kolei, że "skoro w konstytucji nie ma o nich mowy, to nie oznacza, że są z nią zgodne".
Audio
  • Paulina Henning-Kloska i Piotr Strzembosz o legalizacji związków partnerskich (Puls Trójki)
Czy legalizacja związków partnerskich jest niezgodna z konstytucją?
Foto: Glow Images/East News

Większość posłów z Komisji ds. Petycji odrzuciła petycję ws. legalizacji homoseksualnych związków partnerskich. Ekspertyza przygotowana przez Biuro Analiz Sejmowych podkreśla, że legalizacja takich związków jest sprzeczna z konstytucją. Czy, dopóki funkcjonuje obecna konstytucja, składanie podobnych petycji i wniosków jest pozbawione sesnu?

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

 Zawieranie związków partnerskich nigdzie w konstytucji nie jest zabronione. Dokument mówi natomiast o równości wobec prawa. Nie możemy mówić o wolności jednostki, jeżeli nie daje się dwóm osobom żyjącym w związku, także jednopłciowym, możliwości wspólnego rozliczania się, dziedziczenia i otrzymywania informacji o stanie zdrowia. Te prawa nikomu nic nie zabierają i nie godzą w polską konstytucję  powiedziała Paulina Henning-Kloska.

Piotr Strzembosz stwierdził z kolei, że "konstytucja to bardzo szeroki dokument, ale nie może obejmować wszystkiego".  Jeżeli nie ma w nim mowy o związkach partnerskich, to nie można wnioskować, że takie związki są zgodne z konstytucją. Zresztą te trzy prawa, o których wspomniała moja przedmówczyni, można już od 20 lat regulować na drodze prawa cywilnego  dodał Piotr Strzembosz.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Paulina Henning-Kloska (Nowoczesna), Piotr Strzembosz (Prawica Rzeczpospolitej)
Data emisji: 20.06.2018
Godzina emisji: 17.44

koz/mk