X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Minister rolnictwa komentuje problem susz w Polsce. "Gminy nie chcą powołać komisji w tej sprawie"

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2018 19:17
– Obecnie jest około 20 proc. strat w rolnictwie, ale żeby mówić o rozwiązaniach tej sytuacji, najpierw trzeba ją dokładnie oszacować. Problem polega na tym, że gminy, które mają obowiązek powoływania specjalnych komisji zajmujących się tym problemem, nie chcą tego robić – mówił w audycji "Puls Trójki" Jan Krzysztof Ardanowski, nowy minister rolnictwa i rozwoju wsi.
Audio
  • Jan Krzysztof Ardanowski o sytuacji rolników (Puls Trójki)

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Jana Krzysztofa Ardanowskiego na nowego ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Sam zainteresowany mówił o swojej nominacji w audycji "Puls Trójki". – Propozycję otrzymałem kilkanaście dni wcześniej. Poprosiłem pana premiera o czas do namysłu, bo jest to wielki zaszczyt. Dla mnie możliwość służenia - jako konstytucyjny minister - Polsce, polskiemu rolnictwu, w ekipie dobrej zmiany, to wielkie wyróżnienie. Ale trzeba było też poukładać sprawy osobiste, w tym wydanie córki za mąż – przyznał Jan Krzysztof Ardanowski. 

Jak przekonywał nowy minister, "trudno było odmówić", tym bardziej, że sam jest współautorem programu rolnego Prawa i Sprawiedliwości, dzięki któremu partia "wygrała wybory na wsi". – Ludzie uwierzyli, że chcemy zmian i poprawy sytuacji w rolnictwie – przekonywał polityk. 

Gość "Pulsu Trójki" pytany był również o planowane zmiany kadrowe w ministerstwie. – To drugorzędna kwestia. Dla mnie ważne są kompetencje, choć oczywiście najwyższe stanowiska kierownicze to funkcje polityczne. Dzisiaj miałem spotkanie z kierownikami poszczególnych departamentów i powiedziałem im, że mnie ich legitymacje polityczne czy ich brak nieszczególnie interesuje. Oczekuję uczciwej pracy – stwierdził.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Minister odniósł się też do panującej w Polsce suszy. – Obecnie jest około 20 proc. strat w rolnictwie. Ale żeby mówić o rozwiązaniach tej sytuacji, najpierw trzeba ją dokładnie oszacować. Problem polega na tym, że gminy, które mają obowiązek powoływania specjalnych komisji zajmujących się tym problemem, nie chcą tego robić – kontynuował Jan Krzysztof Ardanowski. – Dzisiaj odbyłem wideokonferencję z wojewodami, którzy jutro wystąpią z żądaniem wskazania takiej komisji. Jeżeli gminy się nie dostosują, to wojewodowie powołają takie komisje, nie oglądając się na samorządy – zaznaczył. 

Zdaniem gościa "Pulsu Trójki" w takim przypadku pomoc, na jaką rolnicy mogą liczyć, to możliwość uzyskania prolongaty oraz kredytów na 0,5 proc. – Takie kredyty rolnicy mogą uzyskać z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To niejedyne rozwiązania. Możliwe jest też umorzenie podatków rolnych. Jeżeli straty są znaczące i przekraczają 70 procent, to w przypadku każdego hektara przewidujemy rekompensatę – podsumował.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której poruszono także temat żywności modyfikowanej, aukcji koni w Janowie Podlaskim oraz relacji polsko-żydowskich.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska 
Gość: Jan Krzysztof Ardanowski (minister rolnictwa)
Data emisji: 21.06.2018
Godzina emisji: 17.44 

kad/gs

Czytaj także

Premier: z powodu suszy nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski nie będzie miał miesiąca miodowego

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 12:44
Rząd ma zamiar pomóc rolnikom w związku z suszą i nie chce zostawiać ich samym sobie - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Dodał, że dotąd bilans wodny w czerwcu jest gorszy niż w najgorszych latach, straty mogą więc okazać się bardzo znaczne.
rozwiń zwiń